Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Uroczyście rozpoczęli nowy rok szkolny - Powiat Wodzisławski

Uroczyście rozpoczęli nowy rok szkolny

Po wakacyjnej przerwie uczniowie wracają do szkół. 3 września rozpoczął się nowy rok szkolny 2012/2013. Gospodarzem uroczystej inauguracji dla powiatowych szkół i placówek oświatowych w tym roku był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rydułtowach.

Punktualnie w samo południe uroczystym apelem i odśpiewaniem hymnu państwowego rozpoczęto nowy rok szkolny. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz Powiatu. Okolicznościowe przemówienie w imieniu Starosty Tadeusz Skatuły wygłosił Zbigniew Seemann, który życzył w nowym roku dyrektorom i nauczycielom zapału oraz radości w wykonywaniu swoich obowiązków, uczniom zaś jak najlepszych wyników w nauce. Podczas apelu wręczono 29 nauczycielom szkół ponadgimnajzalnych awanse zawodowe na stopień nauczyciela mianowanego. Z kolei Teresie Jakubiak przekazano akt powołania na kolejną pięcioletnią kadencję na stanowisko dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śl.

W nowym roku szkolnym w szkołach, dla których organem prowadzącym jest Powiat Wodzisławski kształcić się będzie ponad 4500 uczniów. Wśród nich po raz pierwszy próg szkoły ponadgimnazjalnej przekroczyło ponad 1600 uczniów. I choć sami uczniowie jeszcze nie zdążyli przyzwyczaić się do obowiązków, to już wiedzą, co czeka ich w najbliższym czasie. Przed nimi 10 miesięcy wytężonej nauki i jak sami mówią, będzie to ciężka praca. Zajęcia w szkołach będą trwać do 28 czerwca 2013 r.

Nowy rok szkolny to także zmiany w oświacie. Najważniejszą z nich jest wprowadzenie nowej podstawy programowej do szkół ponadgimnazjalnych. I tak w pierwszej klasie uczniowie będą kontynuować rozpoczętą w gimnazjum naukę wszystkich przedmiotów ogólnych w zakresie podstawowym. Dopiero od II klasy uczniowie będą decydować jakich przedmiotów chcą się uczyć na poziomie rozszerzonym. Kolejna zmiany dotyczy reformy szkolnictwa zawodowego. Uczniowie obecnych klas pierwszych zasadniczych szkół zawodowych nie będą zdawali egzaminów końcowych z przygotowania zawodowego, zastąpią je sprawdziany z poszczególnych kwalifikacji w ciągu trzech lat nauki. Po ukończeniu szkoły zasadniczej będą mogli podnieść swój poziom wykształcenia uczęszczając do drugiej klasy liceum ogólnokształcącego dla dorosłych.