Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Umowa na Zbiornik Racibórz podpisana - Powiat Wodzisławski

Umowa na Zbiornik Racibórz podpisana

We wtorek przed południem w Ministerstwie Środowiska została podpisana umowa na realizację przez firmę Dragados S.A. Oddział w Polsce budowy Zbiornika Racibórz Dolny. W uroczystości oprócz przedstawicieli najwyższych władz kraju wziął także udział Starosta Wodzisławski Tadeusz Skatuła.

Bardzo się cieszę, że po wielu latach różnych perturbacji dzisiaj jesteśmy blisko jak nigdy szczęśliwego finału tej kluczowej dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego inwestycji – powiedział starosta Skatuła. – Wierzę, że dzięki niej będziemy lepiej przygotowani na wielką wodę i takie powodzie jak ta z 1997 r. już nas więcej nie dotkną.

Zbiornik Racibórz Dolny ma zapewniać ochronę przeciwpowodziową 2,5 milionom mieszkańców dorzecza Odry, poczynając od Raciborza w dół rzeki po Wrocław. Zbiornik ma przyjąć maksymalnie 185 mln m3 wody. Całkowita długość jego zapór wodnych to prawie 22 km, a ich wysokość – 11 m. Wysokość korony zapory sięgnie prawie 200 m. Zbiornik ma mieć maksymalną powierzchnię 26,3 km2.

Najważniejszym celem przedsięwzięcia, które powstaje w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Rzeki Odry (POPDO), jest zmniejszenie zagrożenia powodziowego w dolinie Odry. Zostanie to osiągnięte dzięki podwójnemu oddziaływaniu zbiornika: po pierwsze zbiornik umożliwi zatrzymanie części fali powodziowej, po drugie zaś – umożliwi opóźnienie dojścia fali kulminacyjnej do ujścia Nysy Kłodzkiej, zmniejszając ryzyko nałożenia się dwóch fal wezbraniowych. /dane Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej – czerwiec 2013 r./

Wartość dzisiaj podpisanej umowy to ponad 936 mln zł. Termin ukończenia inwestycji to 2017 r. Do uzgodnienia zostały jeszcze kwestie wykorzystania dróg do transportu materiałów niezbędnych do budowy Zbiornika. – Otrzymałem dzisiaj zapewnienie, że firma Dragados już wkrótce będzie się spotykać z nami w tej sprawie. Padła już jednak deklaracja, że kwestie te będą z samorządami uzgadniane – wyjaśnia Tadeusz Skatuła, który liczy też, że tak wielkie przedsięwzięcie będzie miało dobry wpływ na lokalny rynek pracy. – Liczę, że przy pracach nad budową zbiornika znajdzie zajęcie wiele naszych lokalnych firm, dzięki czemu zmniejszy się liczba osób bez pracy w naszym powiecie.
Szczegółowa charakterystyka inwestycji – tutaj

Zdjęcia dzięki uprzejmości Ministerstwa Środowiska.