Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Ulica Olszyny w Wodzisławiu Śląskim zamknięta dla ruchu - Powiat Wodzisławski

Ulica Olszyny w Wodzisławiu Śląskim zamknięta dla ruchu

Stan drogi powiatowej łączącej Kokoszyce w Wodzisławiu Śląskim z Czyżowicami, stanowiącej dojazd do strefy aktywności gospodarczej, uniemożliwia jej dalszą eksploatację i zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Podjęto więc decyzję o jej zamknięciu.

Po grudniowych mrozach i okresie odwilży asfaltowa nawierzchnia była w złym stanie, pojawiły się w niej głębokie wyrwy i przełomy, a także utworzył się niebezpieczny lodowy jęzor. Powstał on w wyniku zamarzania wody spływającej bezpośrednio z pól na jezdnię, gdyż droga nie ma odwodnienia. Rozmiary uszkodzeń oraz wciąż zalegający na pasach ruchu lód, uniemożliwiają w praktyce wykonanie jakichkolwiek, chociażby prowizorycznych napraw.

Do strefy gospodarczej w Czyżowicach można aktualnie dojechać  ulicą Wodzisławską, a następnie ulicą Nową. Dojazd od Wodzisławia Śląskiego nie jest  możliwy. Od strony Czyżowic warunkowo dopuszczono dla ruchu lokalnego odcinek w kierunku kilku okolicznych zabudowań, w tym także restauracji Albatros. Przejazd ten wymaga jednak ograniczenia prędkości do kilku kilometrów na godzinę.

Jednocześnie wzdłuż drogi trwają prace przy wycince drzew i porządkowaniu pasa drogowego. Wiosną ruszy tutaj budowa nowej drogi.  W ramach prac zostanie wykonana właściwa podbudowa, nowa nawierzchnia oraz elementy odwodnienia.  Inwestycja prowadzona przez Powiat Wodzisławski jest częścią realizowanej modernizacji dróg stanowiących dojazd do czyżowickej strefy gospodarczej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Obok ulicy Olszyny, gruntownie przebudowane zostaną ulice Nowa i Wodzisławska w Czyżowicach, a także Czyżowicka w Wodzisławiu Śląskim. Koszt inwestycji wyniesie około  15 378 110,01 mln złotych. Z tych pieniędzy w ubiegłym roku wyremontowano już kilkusetmetrowy odcinek drogi w Czyżowicach oraz powstało mini rondo. Zakończenie wszystkich prac przewidziano w kwietniu 2012r.