Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Uczniowie zmagali się z ortografią - Powiat Wodzisławski

Uczniowie zmagali się z ortografią

Z pułapkami polskiej ortografii zmierzyło się 14 uczestników ze szkół ponadgimnazjalnych podczas XII Powiatowego Konkursu Ortograficznego. Mistrzem ortografii został Kamil Krakowiecki z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wodzisławiu Śl.

21 grudnia w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śl. odbył się konkurs ortograficzny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Tekst dyktanda został przygotowany przez doradcę języka polskiego, dr Monikę Witosz.

Jury konkursowe w składzie: Marek Krupa, Ewa Faroń, Lucyna Jendrysik, Weronika Paszkiewicz, Lidia Nowak, Stanisława Wieczorek – było pod wrażeniem świadomości językowej uczestników ortograficznej potyczki.

Sami uczniowie stwierdzili, że tekst dyktanda nie należał do najtrudniejszych. „ Niewidoczna dla przeciwnika horda skradała się poprzez ostnice włosowate i brnęła przez żółtordzawe  trzęślice upstrzone równymi śniegulkami, łąkowym chabrem i białą nostrzycą, by przedrzeć się na Szlak Bursztynowy”- to jedno z kilkunastu zdań, z którymi zmierzyli się uczestnicy konkursu.

Mistrzem poprawnej pisowni został Kamil Krakowiecki z II Liceum Ogólnokształcącego
z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. ks.prof. Józefa Tischnera w Wodzisławiu Śl. Drugie miejsce zajął Paweł Mijal z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w  Rydułtowach im. Noblistów Polskich, a trzecie Patryk Szulik, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. ks.prof. Józefa Tischnera w Wodzisławiu Śl.