Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Uczniowie z niemieckiego Genthin z wizytą w radlińskiej szkole - Powiat Wodzisławski

Uczniowie z niemieckiego Genthin z wizytą w radlińskiej szkole

Grupa uczniów z zaprzyjaźnionego Gimnazjum w Genthin, w ramach wymiany polsko – niemieckiej, odwiedziła Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Sejmu Śląskiego w Radlinie. Było to jubileuszowe spotkanie, ponieważ w tym roku przypada dziesięciolecie współpracy ZSP w Radlinie ze szkołą w Niemczech.

W wymianie brało udział 15 uczniów z Niemiec i 21 uczniów z Polski z dwóch szkół: ZSP im. Sejmu Śl. w Radlinie oraz Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza w Radlinie. W pierwszym dniu wizyty młodzież zwiedziła budynek radlińskiej szkoły ponadgimnazjalnej. Zapoznała się m.in z działaniem dziennika elektronicznego, który jest nowością dla niemieckich uczniów i nauczycieli. Następnie wszyscy udali się do Wieliczki. Organizatorom zależało na tym, aby młodzież nie tylko zintegrowała się, ale także poznała historię Polski. Zagraniczni goście mieli więc okazję podziwiać Zamek Królewski na Wawelu, Kościół Mariacki, Rynek, Sukiennice, Ratusz, Barbakan, Bramę Floriańską, muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Podziemia Rynku, Synagogę i cmentarz żydowski na Kazimierzu. Uczniowie udali się też do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau oraz Kopalni Soli w Wieliczce.

Młodzież brała udział w zajęciach sportowych i warsztatowych, takich jak nauka tańców żydowskich. Dzięki tym spotkaniom uczniowie mogli się lepiej poznać, przełamać bariery, obalić stereotypy oraz nawiązać nowe kontakty i przyjaźnie. Kolejne spotkanie zaplanowano w przyszłym roku w Dreźnie.

Wyjazd został dofinansowany przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Miasto Radlin.