Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Uczniowie wodzisławskiej Budowlanki szlifowali swoje umiejętności we Frankfurcie - Powiat Wodzisławski

17 uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim dzięki partnerskiemu przedsięwzięciu z Zakładem Promowania Kształcenia Zawodowego Berlina-Brandenburgii w Poczdamie uczestniczyło w dwutygodniowym stażu we Frankfurcie nad Odrą.

W trakcie pobytu w Niemczech nasza młodzież poznawała nowoczesne rozwiązania techniczne stosowane w budownictwie u naszych zachodnich sąsiadów. Uczniowie doskonalili umiejętności m.in. w zakresie obróbki płyt gipsowo-kartonowych, aranżacji wnętrz, wykonania okładziny z płyt gipsowo-kartonowych na szkielecie metalowym, montażu metalowej konstrukcji ściany z otworami, wykończenia otworów wykonanych w kształcie łuku półkolistego i ostrołuku oraz wykonywali czynności związane z przedmiarem i obmiarem swojej pracy.

Popołudnia i weekendy były z kolei czasem poznawania historii i kultury Niemiec. Młodzież zwiedziła nie tylko Frankfurt nad Odrą z jego Uniwersytetem Europejskim Viadrina, ale również Berlin. Był też czas na weekendową rekreację w podberlińskiej Tropikalnej Wyspie.

W opinii uczestników projektu warsztaty w ośrodku szkoleniowym we Frankfurcie były bardzo ciekawą i atrakcyjną formą edukacji zawodowej i pozwoliły zdobyć nowe doświadczenia. Młodzież miała też okazję poszerzyć wiedzę na temat historii Niemiec, poznać zwyczaje sąsiadów zza Odry i ich organizację pracy. Pracując pod okiem niemieckich nauczycieli, uczniowie Budowlanki doskonalili nie tylko swoje umiejętności zawodowe, ale też kompetencje językowe.

Odbyty staż dał uczestnikom certyfikat Europass Mobilność – uznawany w całej Europie dokument potwierdzający zdobyte kwalifikacje oraz umiejętności, a zdobyte doświadczenia zostaną wykorzystane podczas tworzenia projektu gabinetu terapii polisensorycznej w jednym z centrów medycznych na terenie Wodzisławia Śl.