Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Uczniowie tworzą internetową aplikację dla osób bezrobotnych - Powiat Wodzisławski

Uczniowie tworzą internetową aplikację dla osób bezrobotnych

Uczniowie wodzisławskiej „Budowlanki” odbyli miesięczne staże zawodowe w Irlandii Północnej w ramach programu Erasmus +. Efektem ich pobytu w Wielkiej Brytanii będzie internetowa aplikacja tworzona na potrzeby Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śląskim.

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. już po raz trzeci mieli okazję odbycia praktyk zawodowych w Irlandii Północnej. – Ze względu na spore zainteresowanie stażami w tym roku szkolnym umożliwiliśmy wyjazd za granicę dwóm grupom uczniów, kształcących się na kierunkach technik informatyk i technik teleinformatyk – wyjaśnia dyrektor ZST Czesław Pieczka. Młodzież spędziła cztery tygodnie w Derry, rozwijając swoje umiejętności pod okiem brytyjskich pracodawców. Efektem ich pobytu będzie internetowa aplikacja, jaką tworzą na potrzeby Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śląskim. Będzie ona wspierała mieszkańców pozostających bez pracy w efektywnym poszukiwaniu zajęcia zapewniającego stały dochód, a zarazem będzie pomagać bezrobotnym w szybszym dotarciu do informacji na temat potencjalnego pracodawcy. Przy tworzeniu aplikacji stażyści wzorują się na rozwiązaniach opracowanych przez Brytyjczyków i tamtejszy system pomocy społecznej.

Prezentacja aplikacji odbędzie się prawdopodobnie w maju podczas szkolenia dla osób bezrobotnych, kiedy to uczniowie – stażyści zaprezentują stworzony przez siebie program jako narzędzie pozwalające efektywnie poszukiwać pracy. W nagrodę wszyscy uczniowie zaangażowani w przygotowanie i przeprowadzenie szkoleń otrzymają nowoczesne tablety multimedialne, które w całości zostały sfinansowane ze środków unijnych. Warto również dodać, że cyklicznie powtarzające się wizyty uczniów ZST w Irlandii Północnej zostały zauważone przez tamtejsze media. O pobycie uczniów „Budowlanki” szeroko rozpisywał się m.in. Londonderry Sentinel.

Całość przedsięwzięcia – zarówno staże w Irlandii Północnej, jak i prace nad aplikacją zostały sfinansowane ze środków unijnych w ramach programu Erasmus+.