Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Uczeń z Rydułtów wśród najlepszych cukierników - Powiat Wodzisławski

Uczeń z Rydułtów wśród najlepszych cukierników

Błażej Stukator, uczeń klasy IIIa Zasadniczej Szkoły Zawodowej funkcjonującej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Rydułtowach, zajął trzecie miejsce w XVII Wojewódzkim Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik. Jego cukierniczy kunszt zyskał dodatkowe uznanie w postaci przyznanego mu wyróżnienia Śląskiego Kuratorium Oświaty.

Tegoroczny konkurs odbył się w Zespole Szkół Spożywczych w Zabrzu, a tematem przewodnim było Euro 2012. Turniej, składający się z dwóch części, wymagał od uczestników wykonania zadania i rozwiązania testu.
Komisja konkursowa oceniała m.in: wykonanie bankietówek i ich udekorowanie, wykonanie figurek marcepanowych ręcznie formowanych, złożenie tortu okolicznościowego oraz jego dekoracja wg własnego projektu, a także ekspozycję wykonanych wyrobów i organizację pracy. Na wykonanie zadania startujący mieli do dyspozycji 5 godzin. Z kolei pisemny test w części teoretycznej słodkich zmagań sprawdzał wiadomości z zakresu technologii produkcji cukierniczej, techniki cukierniczej i zajęć praktycznych

Błażej kształci się w Zakładzie Cukierniczym Jerzego Waltara w Wodzisławiu Śl. Do turnieju przygotowywał się pod kierunkiem Elżbiety Kałużny.