POWIAT WODZISŁAWSKI oficjalny serwis internetowy

 

Strona startowa Aktualności i wydarzenia, Galeria zdjęć

Uczcili wolontariuszy

W I Liceum Ogólnokształcącym im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim odbyła się uroczystość dziesięciolecia wolontariatu uczniowskiego w powiecie wodzisławskim.

W 2008 r. rozpoczęła działalność pierwsza w powiecie wodzisławskim zorganizowana grupa wolontariuszy, składająca się z uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śl. Inicjatorem było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. Młodzież pomagała rodzinom zastępczym i ich podopiecznym. Z czasem formy niesionej pomocy uległy rozszerzeniu i obecnie wolontariusze swoją działalnością wspierają również podopiecznych różnych powiatowych placówek pomocy społecznej.

Dzisiaj w nowo wyremontowanej auli I LO w Wodzisławiu Śl. zorganizowano uroczystość, podczas której podsumowano minione dziesięć lat współpracy społeczności szkolnej z powiatową pomocą społeczną. Gości powitał starosta Ireneusz Serwotka. – Ten rok jest rokiem jubileuszy – szkoły, powiatu, a co najważniejsze stałego wolontariatu młodzieżowego w Powiecie Wodzisławskim. To jedyne i niepowtarzalne wydarzenie, a także działanie w całej Polsce. Chciałbym podziękować w imieniu rady i zarządu powiatu za wasze nieustające poświęcenie, które trzeba pogodzić z innymi obowiązkami. Potraficie dzielić się z innymi swoim czasem – jak to ważne, pokazuje uśmiech i radość w życiu potrzebujących – powiedział Starosta Wodzisławski.

O misji rodzicielstwa zastępczego i ważnej roli wolontariatu w życiu dziecka mówiła z kolei Katarzyna Kojtych z Koalicji na Rzecz Rodzicielstwa Zastępczego. Przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. zaprezentowali natomiast film pt. „Nakręć się na pomoc”.

Było też spotkanie po latach. Pierwsi wolontariusze przybyli na uroczystość i dzielili się wspomnieniami z czasów, gdy rozpoczynali swoją służbę wolontariacką. Okazuje się, że wielu z nich do dzisiaj aktywnie udziela się w różnorakich organizacjach i akcjach pomocowych. Wyjątkową chwilą było też wręczenie podziękowań wolontariuszom, którzy swoją roczną służbę kończą oraz aktów powołania tym, którzy dopiero wolontariuszami się stają.

Na zakończenie młodzież szkolna wykonała program artystyczny zatytułowany „W darze dla wolontariuszy”. W uroczystości udział wzięli Starosta Wodzisławski Ireneusz Serwotka, członkini zarządu Janina Chlebik-Turek, członek zarządu Andrzej Kania oraz wiceprzewodniczący rady powiatu Eugeniusz Ogrodnik.