Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Uczcili pamięć o Polskim Państwie Podziemnym - Powiat Wodzisławski

Uczcili pamięć o Polskim Państwie Podziemnym

Msza święta oraz uroczystości pod tablicą upamiętniającą żołnierzy Armii Krajowej odbyły się w sobotę, 26 września, dla uczczenia 76. Rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz Służby Zwycięstwu Polski.

Dokładnie 27 września 1939 r. w Warszawie utworzono Służbę Zwycięstwa Polski, która była zalążkiem Związku Walki Zbrojnej. Ta z kolei w 1942 r. przekształcona została w Armię Krajową – największą podziemną armię w Europy czasów II wojny światowej, liczącą w 1944 r. ok. 400 tys. żołnierzy. W rocznicę tego wydarzenia w Wodzisławiu Śl. odbyły się uroczystości kościelne i świeckie. Mszę w intencji ofiar II wojny światowej, kombatantów, weteranów, członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i ich rodzin odprawił kapelan wodzisławskiego koła ŚZŻAK, ks. Stanisław Juraszek. Po mszy pod tablicą upamiętniającą żołnierzy Armii Krajowej z naszego regionu (tablica znajduje się przy Pomniku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl.) złożono kwiaty i wieńce oraz zapalono znicze.

W uroczystościach udział wzięli żyjący członkowie Armii Krajowej wraz z rodzinami, władze powiatu reprezentowane przez starostę Tadeusza Skatułę i przewodniczącego rady powiatu wodzisławskiego Eugeniusza Walę, mjr Wacław Wojaczek z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku, urzędnicy, harcerze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, nauczyciele historii z wodzisławskich i rydułtowskich, mieszkańcy powiatu oraz poczty sztandarowe Zespołu Szkół Technicznych oraz Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Wartę honorową przy tablicy poświęconej żołnierzom Armii Krajowej pełnili harcerze oraz członkowie grupy rekonstrukcyjnej z Kielc, która również wzięła udział w obchodach.

Po oficjalnych uroczystościach odbyło się w wodzisławskim muzeum spotkanie z kombatantami, weteranami, członkami Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i ich rodzinami. W jego trakcie doszło do symbolicznej zmiany warty w kierownictwie zarządu koła ŚZŻAK. Dotychczasowy zarząd – kpt. Paweł Kowol ps. „Groń”, kpt. Robert Grzybek ps. „Wanda” oraz sekretarz Władysław Szymura – przekazali władze nowemu zarządowi, w skład którego weszli: Grzegorz Kamiński – powiatowy radny, nauczyciel historii w ZST w Wodzisławiu Śl., Władysław Szymura oraz Sławomir Kulpa – dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śl.

Nowy prezes podziękował poprzedniemu zarządowi za dotychczasową działalność. Podziękował też z góry samorządom za pomoc organizacyjną w planowanych przedsięwzięciach, wśród których wymienił m.in. wspieranie imprez kulturalno-oświatowych i sportowych tematycznie związanych z Armią Krajową, wspieranie i współorganizację imprez patriotycznych w powiecie, stworzenie w szkołach sieci kół przyjaciół Armii Krajowej, powołanie pionu naukowego przy wodzisławskim muzeum, które zajęłoby się opisaniem historii i działań AK w naszym regionie, organizowanie wspólnie z kinami w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach premier filmowych poświęconych tematyce historycznej i patriotycznej, a także współpracę z grupą rekonstrukcyjno-historyczną „Powstaniec Śląski”.

Jeszcze w tym roku ma się odbyć m.in. premiera filmu o rotmistrzu Pileckim w Rydułtowskim Centrum Kultury, powiatowy bieg przełajowy im. rtm. Witolda Pileckiego oraz powiatowy konkurs historyczny pt. „Polscy bohaterowie II wojny światowej”. Na koniec Grzegorz Kamiński w imieniu starosty przekazał członkom Armii Krajowej, ich rodzinom oraz osobom, które dotychczas wspierały działalność wodzisławskiego koła ŚZŻAK upominki. Podziękował też wszystkim, bez zaangażowania których sobotnie uroczystości nie doszłyby do skutku.

Autor: Grzegorz Kamińśki, oprac. BPR.

Grzegorz Kamiński – prezes zarządu ŚZŻAK koło Wodzisław Śląski – ROW, radny powiatu wodzisławskiego, nauczyciel dyplomowany historii w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim, autor i koordynator projektu edukacyjnego „Jestem Patriotą”, pomysłodawca nazwania jednej z wodzisławskich ulic imieniem Armii Krajowej, podporucznik rezerwy.