Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Tłumy odwiedziły wystawę Centrum Nauki Kopernik - Powiat Wodzisławski

Tłumy odwiedziły wystawę Centrum Nauki Kopernik

Przez dwa dni w Zespole Placówek Szkolno – Wychowawczo - Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śl. gościła objazdowa, interaktywna wystawa z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie „Eksperymentuj!” połączona z pokazami muzycznymi oraz stacją doświadczalną „Gluty”.

Dzieci odkrywały tajemnice matematyki, biologii, fizyki uczestnicząc w doświadczeniach z wykorzystaniem 15 interaktywnych eksponatów. Zainteresowanie było ogromne. Wystawę w ciągu 2 dni odwiedziło prawie 600 osób, w tym również starosta Ireneusz Serwotka oraz Danuta Maćkowska odpowiedzialna z ramienia Zarządu Powiatu za oświatę.

Pierwszy dzień miał charakter otwarty. – Zaprosiliśmy mieszkańców osiedla Kopernika, na terenie którego działa nasza szkoła. Chcieliśmy im w ten sposób podziękować za wsparcie. Zaprosiliśmy rodzeństwo naszych uczniów, zgłosili się także uczniowie ze szkół podstawowych z terenu Wodzisławia Śl. Właściwie każdy, kto miał ochotę odwiedzić wystawę, mógł zapisać się i wziąć w niej udział  – tłumaczy Marlena Salamon – Żymełka.

Wystawa miała na celu poszerzenie horyzontów myślowych. Młodzi ludzie mieli okazję poznawać świat i rządzące nim prawa w najbardziej dostępny dla siebie sposób: przez doświadczenia, aktywność własną i zmysły, łącząc naukę z zabawą. – Chcieliśmy uświadomić osobom pełnosprawnym, że niepełnosprawni są wśród nas, pokazać im gdzie i w jakich warunkach uczą się ich niepełnosprawni koledzy, stworzyć okazję do poznania takich osób, bo przecież to, co poznane łatwiej zrozumieć i zaakceptować. Nadal i bez końca oswajamy z niepełnosprawnością – wyjaśniają organizatorzy wystawy.

Z kolei drugiego dnia w wystawie uczestniczyli uczniowie i absolwenci ZPSWR, podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładu Aktywności Zawodowej, WOLOiZOL. Wystawa była formą prezentu mikołajkowego dla podopiecznych naszej placówki. Jak co roku Mikołajki dostarczyły mnóstwa niezapomnianych wrażeń, chociaż w tym roku w nieco zmienionej formie. Do szkoły na Kopernika przybyły Elfy – pomocnicy Mikołaja, a spotkanie z samym Świętym odbyło się poprzez łącze internetowe. Poza tym, że wszyscy uczniowie ZPSWR eksperymentowali, tworzyli gluty  – własną kulkę nienewtonowską czyli ciecz, którą można uformować w kulkę, to jeszcze uczestniczyli w sesji fotograficznej. Każdy uczeń otrzyma zdjęcie klasowe wykonane przez profesjonalnego fotografika.

Organizatorem projektu „Kopernik na Kopernika. Eksperymentuj!” było Stowarzyszenie „Czyń Dobro” wraz z ZPSWR, a projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU oraz ze środków finansowych pochodzących z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.