Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Szkoła w Radlinie coraz bardziej eko - Powiat Wodzisławski

Szkoła w Radlinie coraz bardziej eko

Powoli odbiega końca termomodernizacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radlinie. Budynek zyskał już nowy wygląd. Aktualnie prowadzone są jeszcze roboty związane z wymianą instalacji centralnego ogrzewania oraz remontem wymiennikowni ciepła.

Inwestycja rozpoczęła się w sierpniu ubiegłego roku. Pierwszy etap robót obejmował ocieplenie ścian zewnętrznych, stropu budynku głównego i dachu na sali gimnastycznej od zewnątrz, podwyższenie kominów, wymianę drzwi zewnętrznych, naprawę schodów wejściowych do budynku, wymianę rynien i rur spustowych, daszków nad wejściami do budynków na systemowe, wentylatorów na dachu sali gimnastycznej i instalacji odgromowej. W tej chwili trwają jeszcze prace związane z przebudową wymiennikowni ciepła oraz wymianą instalacji centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami. Zakończenie inwestycji zaplanowano na sierpień tego roku.

W rezultacie emisja przez budynek szkoły substancji niepożądanych do powietrza zmniejszy się o ok. 68%, a zapotrzebowanie na energię cieplną spadnie według szacunków o ok. 976,0 GJ/a. Znacząco więc obniżą się koszty ogrzewania obiektu. Poprawiła się też jego estetyka, zwłaszcza że zadbano o odtworzenie istniejących na fasadzie budynku detali architektonicznych.

Inwestycja pochłonie w sumie ponad milion złotych. Większość pieniędzy pochodzić będzie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Fundusz udzielił bowiem powiatowi na to zadanie preferencyjnej pożyczki oraz dotacji.

W ostatnich latach samorząd powiatu wydatkował na termomodernizację swoich obiektów kilkadziesiąt milionów złotych. Dzięki temu zmodernizowano już m.in. wszystkie powiatowe szkoły w Wodzisławiu Śląski, Dom Pomocy Społecznej w Gorzycach, ośrodki zdrowia m.in. w Wodzisławiu Śl., Radlinie, Skrzyszowie, Godowie, Rogowie, Lubomi, siedzibę Powiatowego Urzędu Pracy i inne. Z budżetu powiatu pochodził też wkład własny na wart ponad 4 mln zł unijny projekt termomodernizacji wodzisławskiego szpitala.