Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Szachiści walczyli o mistrzostwo powiatu wodzisławskiego - Powiat Wodzisławski

Szachiści walczyli o mistrzostwo powiatu wodzisławskiego

Miłośnicy „królewskiej gry” mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności logicznego myślenia podczas rywalizacji o tytuł najlepszego szachisty w powiecie wodzisławskim. Niezły wynik w zawodach osiągnęli szachiści z Uczniowskiego Klub Sportowego „Ognisko” w Rydułtowach, którzy zajęli wiele czołowych miejsc. Z kolei duża liczba młodzieży, która wzięła udział w mistrzostwach, potwierdza, że szachy w naszym regionie mają się dobrze.

Do piątej edycji mistrzostw, które odbyły się w minioną sobotę w Powiatowym Centrum Konferencyjnym w Wodzisławiu Śląskim, zgłosiło się w sumie czterdzieścioro troje zawodników reprezentujących lokalne kluby szachowe, a także zawodnicy z Gliwic, Katowic czy Rybnika. Wśród uczestników byli zarówno początkujący szachiści, jak i „weterani”, którzy swoją przygodę z szachami rozpoczynali kilkadziesiąt lat temu. Najmłodsi uczestnicy mieli po 8 lat, zaś najstarsi – 62.

Turniej został rozegrany w tzw. systemie szwajcarskim. Składa się on z 9 rund, podczas których zawodnicy zdobywali punkty. Za zwycięstwo szachista otrzymywał 1 pkt, za remis po 0,5 pkt, za przegraną 0. Uczestników podzielono także na trzy grupy wiekowe. Mistrzem szachownicy w kategorii zawodników dorosłych został Krzysztof Wołyński (MKSZ Rybnik), drugie miejsce zajął Kazimierz Drabiniok (KSz „Zefir” Boguszowice), a trzecie – Henryk Samborski („Ognisko” Rydułtowy). W kategorii 12-17 lat najlepszym okazał się Kacper Bilczewski. Tuż za nim uplasowali się Piotr Żyliński i Adam Radecki. Wszyscy zawodnicy reprezentowali UKS „Ognisko” Rydułtowy. W najmłodszej grupie wiekowej, poniżej 11 lat, niepokonaną zawodniczką okazała się Hanna Bugaj (KSz „Zefir” Boguszowice), drugie miejsce zajął Grzegorz Peterman (MKSZ Rybnik), a trzecie – Oliwia Samborska („Ognisko” Rydułtowy). Najlepszym zawodnikiem turnieju został Krzysztof Wołyński. Dyplomy, statuetki oraz nagrody rzeczowe wręczył starosta Tadeusz Skatuła wraz z sędzią głównym – Jackiem Steblem.