Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Światła na ważnym skrzyżowaniu w Rydułtowach po nowemu - Powiat Wodzisławski

Światła na ważnym skrzyżowaniu w Rydułtowach po nowemu

Na prośbę kierowców przeprogramowano sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu ul. Józefa Bema, ul. Romualda Traugutta, ul. Plebiscytowej i ul. Ofiar Terroru w Rydułtowach.

światła na skrzyżowaniu

Kierunek zmian został określony na podstawie pomiaru natężenia ruchu przeprowadzonego przez Powiatowy Zarząd Dróg w Wodzisławiu Śląskim w związku z powstającymi w rejonie skrzyżowania zatorami drogowymi. Początkowo drogowcy podejrzewali, że przyczyną tworzenia się korków ulicznych była czasowa zmiana organizacji ruchu w centrum miasta wprowadzona w związku z przebudową ul. Engelsa wraz ze skrzyżowaniem ulic Plebiscytowej, Bohaterów Warszawy, Engelsa i Tetmajera. Kiedy jednak inwestycja się zakończyła, a na skrzyżowaniu sytuacja ruchowa nie uległa poprawie, postanowiono przeprowadzić analizę ruchu na skrzyżowaniu, której wyniki wskazały przyczynę powstawania zatorów. Okazało się bowiem, iż główny problem tkwi w rzeczywistym rozkładzie kierunkowym ruchu i geometrii samego skrzyżowania. Odnotowano również zwiększenie o ponad 20% szczytowego natężenia ruchu na skrzyżowaniu. Obecnie w najbardziej obciążonej godzinie doby przez skrzyżowanie przejeżdża ponad 1.600 pojazdów.

Jedynym wyjściem stało się przeprogramowanie sygnalizacji świetlnej w taki sposób, aby w większym stopniu uwzględniała aktualną strukturę ruchu. Powiatowy Zarząd Dróg zlecił więc opracowanie nowego projektu organizacji ruchu zawierającego zmieniony program pracy sygnalizacji świetlnej, po czym wystąpił do Starosty Wodzisławskiego o jego zatwierdzenie. Projekt ten musiał jednak w pierwszej kolejności zostać zaopiniowany przez Policję i Burmistrza Rydułtów. Ostatecznie w czwartek 20 sierpnia sygnalizacja została uruchomiona w nowym, zatwierdzonym programie pracy. Ze względu jednak na fakt, iż istniejąca na skrzyżowaniu sygnalizacja świetlna działa w trybie stałoczasowym, co znaczy że nie dostosowuje ona automatycznie długości sygnałów zielonych do aktualnie panujących na skrzyżowaniu warunków ruchu, może dochodzić do powstawania chwilowych zatorów. Problemu tego, ze względu na dynamikę i zmienność ruchu drogowego nie można wyeliminować w całości, jednakże wprowadzone zmiany w pracy sygnalizacji świetlnej powinny go w znacznym stopniu zminimalizować.