Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Sukcesy uczniów szkół Powiatu Wodzisławskiego - Powiat Wodzisławski

Sukcesy uczniów szkół Powiatu Wodzisławskiego

Młodzież I i II Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śl. w gronie najlepszych uczniów w Polsce.

Kamil Krakowiecki – uczeń II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi w Wodzisławiu Śląskim – został finalistą XI Olimpiady Lingwistyki Matematycznej. Do finału zakwalifikowano 65 uczniów z całej Polski, którzy uzyskali wynik co najmniej 72% w II etapie Olimpiady.
Olimpiada Lingwistyki Matematycznej  jest adresowana do uczniów wybitnych, potrafiących syntetycznie i analitycznie myśleć, formułować i badać hipotezy, posiadających wiedzę z zakresu językoznawstwa oraz zamiłowanie do języków obcych i kryptologii.

Tegoroczny finał odbył się w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, a Kamil rywalizował z uczniami najlepszych liceów Polsce, m.in. z Wrocławia, Krakowa, Szczecina i Warszawy.
Kamil jest pierwszym w historii reprezentantem powiatu wodzisławskiego w finale Olimpiady Lingwistyki Matematycznej (w dotychczasowej historii olimpiady w jej drugim etapie brało udział tylko sześciu uczniów z powiatu wodzisławskiego – wszyscy to uczniowie II LO). Jak mówi jego opiekunka, Karina Irczyk, jest to ogromny sukces, ponieważ by dotrzeć do finału tego konkursu trzeba czuć się znakomicie zarówno w dziedzinach ścisłych, jak i humanistycznych czy też językowych. – Finalista OLM musi być omnibusem, ponieważ ta olimpiada ma charakter wybitnie interdyscyplinarny – dodaje nauczycielka, która – co ciekawe – z wykształcenia nie jest matematyczką, ale anglistką.

Również w innych konkursach młodzież szkół Powiatu Wodzisławskiego osiągnęła sukcesy. Uczennica I Liceum Ogólnokształcącego – Zuzanna Duda – została finalistką XLII Olimpiady Biologicznej, która odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim. W  konkursie wzięło udział 115 uczniów z całej Polski, a w przygotowaniach do niego Zuzannę wspierała nauczycielka Wiesława Strof-Kamińska. Z kolei inny uczeń II LO – Łukasz Radzio już po raz drugi z rzędu został laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. Dzięki sukcesowi Łukasz zapewnił sobie miejsce na jednej z najlepszych polskich uczelni technicznych. Jego opiekunem jest nauczyciel Paweł Sosnowski.