Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Śląscy starostowie spotkali się w powiecie wodzisławskim - Powiat Wodzisławski

Śląscy starostowie spotkali się w powiecie wodzisławskim

W minioną środę odbył się Konwent Starostów Województwa Śląskiego. Było to pierwsze tego rodzaju wydarzenie w historii powiatu wodzisławskiego.

Konwent starostów województwa śląskiego to grupa roboczo – konsultacyjna skupiająca szefów powiatów w naszym regionie. Tu odbywa się dyskusja nad zadaniami samorządów, a także obrona interesów społeczności lokalnych. Obrady konwentu służą również wymianie doświadczeń oraz prezentacji osiągnięć i problemów małych ojczyzn. Konwent to również przestrzeń, w której starostowie mogą prezentować własne stanowisko wobec władz województwa, kraju oraz Związku Powiatów Polskich. Grupie przewodniczy starosta bielski – Andrzej Płonka, a jednym z jego trzech zastępców jest starosta wodzisławski Tadeusz Skatuła, który wyszedł z inicjatywą zorganizowania kolejnego posiedzenia właśnie na ziemi wodzisławskiej. – Uważam, że takie spotkania są dobrą okazją do promocji powiatu-gospodarza, dlatego zaprosiłem koleżanki i kolegów starostów do naszego powiatu i wiem, że gościom bardzo się u nas podobało, a co ważniejsze, spotkanie okazało się bardzo owocne, bo podjęliśmy szereg bardzo ważnych decyzji – tłumaczy Tadeusz Skatuła.

Nowości w tzw. schetynówkach

W spotkaniu wzięli udział starostowie powiatów ziemskich z terenu całego województwa śląskiego, a także wicewojewodowie: Mirosław Szemla i Gabriela Lenartowicz. Obecni byli również przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, a to za sprawą tematów, jakim poświęcono konwent. O nowych zasadach tzw. schetynówek, które weszły w życie w tym roku, mówiła dyrektor Wydziału Certyfikacji i Rozwoju Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach Dorota Wójtowicz. W tym temacie niepokój starostów wzbudziła tegoroczna wysokość środków przyznanych dla województwa śląskiego, wynosząca po ok. 27 mln zł na drogi powiatowe i na drogi gminne. Oznacza to, że na dofinansowanie z programu w naszym województwie realną szansę ma jedynie 9 wniosków z powiatów i tyle samo z gmin.

Bezpłatna pomoc prawna dla mieszkańców

Z kolei sędzia Karol Dałek – zastępca dyrektora Departamentu Zawodów Prawniczych i Dostępu do Pomocy Prawnej, a także sędzia Marcin Ozimek – główny specjalista w Ministerstwie Sprawiedliwości, przedstawili założenia ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców. Zgodnie z nią od stycznia 2016 r. w całym kraju ma powstać sieć biur porad prawnych, zapewniających bezpłatną pomoc tym osobom i rodzinom, których nie stać na samodzielne sfinansowanie porad.

W myśl przepisów, od nowego roku w każdym powiecie muszą funkcjonować co najmniej dwa biura porad. O ich liczbie decyduje jednak wielkość powiatu, ponieważ inny wymóg ustawy mówi o tym, że jedno biuro powinno przypadać na 25 tys. mieszkańców. W powiecie wodzisławskim powstanie zatem 6 takich jednostek. Obecnie w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl., podobnie jak w innych starostwach w kraju, trwają prace nad ich uruchomieniem z nowym rokiem. Odbywają się w tym zakresie m.in. konsultacje z gminami, a także przygotowane są procedury do ogłoszenia konkursu dla organizacji pozarządowych. W tym obszarze istnieje jednak wiele niewiadomych i problemów do rozwiązania, głównie w zakresie finansowania kosztów utworzenia biur, co starostowie stanowczo zakomunikowali przedstawicielom ministerstwa.

Problemy z kartami zgonów

Konwent odniósł się również do problemów z wystawianiem kart zgonów przez część lekarzy zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim. Organizacja ta, powołując się na niedotrzymanie przez Ministerstwo Zdrowia warunków porozumienia, poinformowała, że jej członkowie nie będą wystawiać kart zgonów w sytuacjach, w których przepisy nie będą ich do tego wyraźnie zobowiązywać. Tymczasem w myśl regulacji jeszcze z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku to na starostach spoczywa obowiązek w takiej sytuacji wskazania lekarza, który wystawi kartę zgonu. Problem jednak w tym, że starosta określony w rozporządzeniu z 1961 r. to inny organ niż ten, który w polskim porządku prawnym funkcjonuje obecnie. Powiaty nie otrzymały też na ten cel jakichkolwiek pieniędzy, a w grę wchodzą setki tysięcy złotych. Przedstawiciele powiatu bielskiego oszacowali na przykład potencjalny skutek finansowy realizacji takiego zadania na około ćwierć miliona złotych.

W efekcie dyskusji starostowie uczestniczący w konwencie ustalili, powołując się m.in. na ekspertyzy prawne Związku Powiatów Polskich, że nie jest to zadanie powiatów i w związku z tym nie będą go realizować. Postanowili też wystąpić do Ministerstwa Zdrowia z wnioskiem o pilną zmianę przestarzałych przepisów.

Podczas posiedzenia konwent przyjął również stanowiska w sprawie renegocjacji kontraktów za leczenie zamknięte oraz założeń PROW na lata 2014-2020 na działania związane z budową lub modernizacją dróg lokalnych. Zebrani mogli też podzielić się poglądami na temat systemu informacji przestrzennej dróg publicznych, którego przykład zaprezentował starosta bieruńsko-lędziński Bernard Bednorz.