Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Skorzystaj z pomocy dla osób niepełnosprawnych - Powiat Wodzisławski

Skorzystaj z pomocy dla osób niepełnosprawnych

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie ze środków PFRON w ramach pilotażowego programu „Aktywny samorząd”.

Program „Aktywny samorząd” jest ważnym krokiem w kierunku wydajniejszej polityki społecznej wobec osób niepełnosprawnych. Formy wsparcia zawarte w programie adresowane są do indywidualnych uprawnionych osób niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne mogą się ubiegać
o dofinansowanie do likwidacji barier, które ograniczają ich zawodowe i społeczne funkcjonowanie.

Z dofinansowania mogą skorzystać osoby z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w następujących obszarach wsparcia:
A –   zakup i montaż oprzyrządowania do posiadanego samochodu – o dofinansowanie mogą ubiegać się osoby w wieku aktywności zawodowej ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności z dysfunkcją narządu ruchu. Dysfunkcja narządu ruchu musi być przyczyną wydania orzeczenia.
B1 – pomoc w zakupie specjalistycznego sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem – o dofinansowanie mogą ubiegać się osoby w wieku aktywności zawodowej, ze znacznym stopniem niepełnosprawności, dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności z dysfunkcją narządu wzroku lub dysfunkcją obu kończyn górnych,
B2 – pomoc w zakupie urządzeń lektorskich – o dofinansowanie mogą się ubiegać osoby w wieku aktywności zawodowej ze znacznym stopniem niepełnosprawności, dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności z dysfunkcją narządu wzroku.
B3 – pomoc w zakupie urządzeń brajlowskich – o dofinansowanie mogą się ubiegać osoby w wieku aktywności zawodowej ze znacznym stopniem niepełnosprawności, dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu wzroku.
C –   pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym – o dofinansowanie mogą się ubiegać osoby w wieku aktywności zawodowej ze znacznym stopieniem niepełnosprawności, dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu ruchu, które nie mogą poruszać się samodzielnie za pomocą wózka inwalidzkiego o napędzie ręcznym,
D – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym – o dofinansowanie mogą się ubiegać osoby dorosłe posiadające znaczny stopień niepełnosprawności, dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, które są użytkownikami wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
E – pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B – o dofinansowanie mogą się ubiegać osoby  pełnoletnie w wieku aktywności zawodowej, ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z dysfunkcją ruchu oraz brakiem przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Dysfunkcja narządu ruchu musi być przyczyną wydania orzeczenia,
F – pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej – dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka osoby niepełnosprawnej w żłobku  lub przedszkolu – o dofinansowanie mogą się ubiegać osoby w wieku aktywności zawodowej, ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (każdy rodzaj dysfunkcji), które mają pod swoją opieką dziecko i są aktywne zawodowo.

Nabór wniosków rozpoczął się z dniem 20 lipca 2012 roku.
Wniosek o przyznanie dofinansowania ze środków PFRON w ramach pilotażowego programu „Aktywny samorząd” należy pobrać i złożyć w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim przy ul. Wałowej 30. Przyjmowanie wniosków odbywać się będzie w trybie ciągłym, nie dłużej niż do dnia 30 września 2012 roku.

Szczegółowe informacje można uzyskać bezpośrednio w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl., Sekcja Rehabilitacji Społecznej, Pomocy Uchodźcom i Szkoleń, ul. Wałowa 30 lub pod nr tel.: 32 455 14 30 wew. 33 lub 34 oraz na stronie internetowej  www.pcpr-wodzislaw.pl w zakładce „Aktywny samorząd”.