Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Sklep to po czesku… piwnica, czyli polsko – czeskie zabawy językowe - Powiat Wodzisławski

Sklep to po czesku… piwnica, czyli polsko – czeskie zabawy językowe

II Liceum Ogólnokształcące i Liceum Plastyczne w Wodzisławiu Śl. znalazły partnerską szkołę w Ostrawie, która w ramach Euroregionu Silesia zamierza z ZSP w Wodzisławiu Śląskim zrealizować transgraniczny projekt edukacyjny. Jeszcze w tym roku polska i czeska młodzież rozpocznie wspólną pracę nad wydaniem bardzo nietypowego… słownika.

We wtorek 12 lipca odbyło się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śl. trzecie już spotkanie z czeskim partnerem, tj. szkołą EDUCAnet z Ostrawy. Najważniejszym punktem opracowywanego wspólnie projektu ma być dość szczególny słownik czesko – polski, zawierający słowa istniejące w obu językach, a mające zupełnie inne znaczenie (przykładowo: wyraz „sklep” w języku czeskim oznacza… piwnicę, a „statek” to gospodarstwo). Oprócz części słownikowej poszczególne pojęcia mają być zilustrowane rysunkami i grafikami wykonanymi przez młodzież. Słownik ma powstawać w trakcie spotkań i wspólnych przedsięwzięć obu szkół. W programie wezmą udział 20 osobowe grupy polskich i czeskich uczniów, a projekt będzie realizowany przez rok (od grudnia 2016 do grudnia 2017 roku).

Obie strony z autentycznym entuzjazmem podchodzą do swoich planów, które pozwolą na odkrywanie wspólnych korzeni i integrację młodego pokolenia. W trakcie wtorkowego spotkania w Wodzisławiu Śląskim został już ustalony wstępny harmonogram kolejnych spotkań, ale też wyjazdów integracyjnych i innych ciekawych pomysłów, które mają pobudzić młodzież do twórczego działania. Wśród propozycji wspólnych przedsięwzięć pojawiły się m.in. wspólne wycieczki po Beskidach i śląskich miastach pogranicza polsko – czeskiego, gotowanie regionalnych potraw, warsztaty artystyczne, zajęcia językoznawcze itp.

Uczestnicy spotkania po stronie czeskiej: dyrektor Marek Šimoňák, nauczyciel j. angielskiego i języka niemieckiego Vítězslav Adam,  nauczyciel j. angielskiego Petr Popule; po stronie polskiej: dyrektor Anna Białek, wicedyrektor Renata Szymanek, wicedyrektor Wojciech Komorek.