Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Są pieniądze na studia, opiekę nad dziećmi i prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych - Powiat Wodzisławski

W ramach pilotażowego programu „Aktywny Samorząd” Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. dysponuje jeszcze środkami na wsparcie osób niepełnosprawnych.

Celem programu „Aktywny Samorząd” w 2013 r. jest przygotowanie beneficjentów do aktywizacji społecznej, zawodowej lub wsparcia w utrzymaniu zatrudnienia poprzez likwidację bądź ograniczenie barier w poruszaniu się oraz barier transportowych, a także podwyższenie kwalifikacji zawodowych. Ważnym jest też włączanie osób niepełnosprawnych do społeczeństwa informacyjnego. Z tego powodu program obejmuje m.in. następujące formy wsparcia osób z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności:

• pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu;
  • pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B;
  • wsparcie w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania (w tym urządzenia brajlowskie);
  • dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania;
  • pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub utrzymaniu jego sprawności technicznej;
  • dofinansowanie protez kończyn, w których zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne;
  • pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej (opłata za pobyt dziecka w żłobku lub przedszkolu albo inny koszt zapewnienia opieki nad dzieckiem)
  • pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym (nauka w szkole wyższej, kolegium, szkole policealnej lub przewód doktorski otwarty poza studiami doktoranckimi).

Program cieszy się sporym zainteresowaniem. Są jednak jeszcze środki na dofinansowanie oprzyrządowania samochodu i pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B. W przypadku tej drugiej formy wsparcia osoba niepełnosprawna ruchowo może liczyć nawet na 2 tys. zł dofinansowania. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. zachęca też do składania wniosków osoby niepełnosprawne potrzebujące pomocy w zapewnieniu opieki ich dzieciom. W tym przypadku można liczyć nawet na 200 zł miesięcznie dofinansowania do przedszkola, żłobka lub innej formy opieki (maksymalnie 2,2 tys. zł rocznie). Wystarczy, że osoba niepełnosprawna ubiegająca się o to świadczenie widnieje jako bezrobotna lub poszukująca pracy w urzędzie pracy.
Do końca września można też składać wnioski o dofinansowanie studiów wyższych. Niepełnosprawny student może się ubiegać o maksymalnie 3 tys. zł na semestr. Do tego przewidziane są dodatki, np. z tytułu uzyskania wysokiej średniej.

Szczegółowe informacje na temat programu można uzyskać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim przy ul. Wałowej 30 lub pod numerem tel.: /32/ 455 14 30 wewn. 33 lub 34, a także na stronie internetowej www.pcpr-wodzislaw.pl (zakładka „Aktywny samorząd” 2013). Tam też można pobrać wnioski o dofinansowanie.

O wsparcie mogą się ubiegać osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności. Kryteria, które musi spełnić wnioskodawca, są narzucone przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. PCPR nie ma na nie wpływu.