Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Rozmawiali o polskim i niemieckim systemie kształcenia w rzemiośle - Powiat Wodzisławski

Rozmawiali o polskim i niemieckim systemie kształcenia w rzemiośle

Wodzisławski Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców gościł delegację z zaprzyjaźnionego Cechu z Powiatu Recklinghausen w Niemczech. W ramach wizyty odbyła się konferencja poświęcona kształceniu zawodowemu w rzemiośle. Rozmawiano o roli i funkcjach Cechów Rzemiosła oraz o podobieństwach i różnicach w polskim i niemieckim systemie kształcenia zawodowego.

Podczas konferencji, która odbyła się 4 października w Powiatowym Centrum Konferencyjnym w Wodzisławiu Śl., prelekcję wygłosiła Edyta Glenc, Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim. Dotyczyła ona współpracy Starostwa Powiatowego oraz Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śl. w dziedzinie kształcenia zawodowego. – Gospodarce potrzebni są dobrze wykształceni absolwenci szkół wyższych, ale także wysoko kwalifikowani pracownicy, rzemieślnicy, technicy. Obecna sytuacja demograficzna oznacza dla  organizatorów kształcenia zawodowego wielkie wyzwanie, a dla środowiska rzemieślniczego potrzebę jeszcze większego  zaangażowania w proces edukacji. Nie chodzi wyłącznie o to, aby system edukacji zawodowej generował nowych fachowców, ale także o to,  by zadbać o tych, którzy jeszcze dzisiaj mogą przekazać następnym pokoleniom unikatową wiedzę  i doświadczenie – mówiła podczas wystąpienia Edyta Glenc.

W dzisiejszej sytuacji społeczno-gospodarczej młodzież wchodząca po raz pierwszy na rynek pracy ma bardzo utrudnione zadanie. Główną przyczyną tego stanu jest przewlekłe bezrobocie występujące w gospodarce narodowej. Dualny system kształcenia jest jednym z rozwiązań ułatwiających młodzieży znalezienie się na rynku pracy. Państwem, które ma najlepiej zorganizowany dualny system kształcenia w rzemiośle są Niemcy.

Dlatego kolejny wykład wygłosił Torsten Koeppener z Cechu Rzemieślników w Recklinghausen, który omówił działanie tego systemu oraz przedstawił związane z nim zadania niemieckiego Cechu Rzemieślników.

Ostatnią prezentację dotyczącą zasad i form kształcenia w rzemiośle – nowelizacja ustawy oświatowej i jej wpływ na system edukacji zawodowej – przedstawiła Katarzyna Zöllner – Solowska, Dyrektor Cechu w Wodzisławiu Śl.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu dofinansowanego z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.