Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Rozmawiali o edukacji zawodowej - Powiat Wodzisławski

Rozmawiali o edukacji zawodowej

Przedsiębiorcy, nauczyciele, parlamentarzyści i samorządowcy z Polski i Czech dyskutowali w Wodzisławiu Śl. o potrzebach i wyzwaniach dla kształcenia zawodowego.

Czy edukacja zawodowa może być atrakcyjna? W jaki sposób zacieśnić współpracę pomiędzy szkołami zawodowymi a pracodawcami? Jakie są oczekiwania pracodawców, młodych pracowników i ich rodziców wobec szkoły? Te i inne pytania były głównym tematem konferencji pt. „Edukacja zawodowa w regionie transgranicznym a potrzeby rynku pracy”, zorganizowanej 18 czerwca 2013 r. w Wodzisławiu Śl. przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie we współpracy ze Středni Školi w Vitkovie-Podhradi.

Podczas spotkania przedstawiono koncepcje kształcenia zawodowego i praktyk zawodowych w Polsce i Republice Czeskiej. Wśród gości znaleźli się m.in. Ryszard ZawadzkiPoseł na Sejm RP, Dariusz PrusWicestarosta Powiatu Wodzisławskiego, Edyta GlencNaczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl., Peter Smažák, reprezentujący Krajský úřad Ostrava, Lukáš Hartoš z Úřadu Práce v Ostravě, a także Anna Kowalczyk z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie.

Stronę pracodawców reprezentowali Andreas Glenz – prezes firmy Prevac, Sebastian Kowalski – dyrektor POL-EKO- APARATURA, Krzysztof Dybiec z Izby Gospodarczej w Wodzisławiu Śląskim oraz Katarzyna Zöllner –Solowska – dyrektor biura Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim.

O potrzebach rynku pracy w regionie transgranicznym mówiły z kolei Anna Słotwińska-Plewka i Grażyna Ostrowska z Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śl. Oczekiwania młodych pracowników i rezultaty przeprowadzonych badań na ten temat przedstawił natomiast dr Rafał Muster, socjolog, specjalista do spraw rynku pracy.

Konferencja wpisała się w międzynarodową dyskusję na temat kształcenia zawodowego z perspektywy pracodawców oraz potrzeb rynku pracy. W Unii Europejskiej bez pracy jest bowiem prawie 6 mln osób do 25 roku życia, a na południu kontynentu stopa bezrobocia wśród osób młodych wynosi od 40 do ponad 60%. W Europie panuje obecnie zgodność co do tego, że należy w większym niż dotychczas stopniu zadbać o lepsze dostosowanie kształcenia do potrzeb rynku pracy – tak, aby przejście ze szkoły do zawodu, od nauki do konkretnego miejsca pracy następowało szybciej i płynniej. Z takim wnioskiem zgadzali się również uczestnicy konferencji w Wodzisławiu Śl., którzy zgłosili w tym zakresie kilka propozycji. Zostaną one opracowane w formie wniosków i rekomendacji pokonferencyjnych.

Konferencja odbyła się dzięki projektowi ,,Polsko-czeska wymiana doświadczeń w zakresie kształcenia zawodowego” realizowanemu w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Terytorialnej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013. Jego celem był rozwój polsko-czeskiej współpracy i wymiany doświadczeń w zakresie kształcenia zawodowego.

Całkowita wartość mikroprojektu wynosiła 7804,10 EUR, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 6633,48 EUR. W ramach tego przedsięwzięcia, poza konferencją, odbyły się też warsztaty fryzjerskie dla uczniów szkół w Pszowie i Vitkovie- Podhradi.

Projekt koordynowały Mirela Szymczak oraz Joanna Krauz – Zalewska.