Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Rozbudowano Zakład Aktywności Zawodowej. Powstały nowe miejsca pracy dla niepełnosprawnych - Powiat Wodzisławski

Rozbudowano Zakład Aktywności Zawodowej. Powstały nowe miejsca pracy dla niepełnosprawnych

Starostwo Powiatowe właśnie zakończyło rozbudowę wodzisławskiego Zakładu Aktywności Zawodowej. Dzięki temu pracę w tej niecodziennej firmie znalazły kolejne osoby niepełnosprawne.

Zakład aktywnośći Zawodowej w Wodzisławiu Śl. Budynek administracji oraz pralni blue lagoon

Zakład Aktywności Zawodowej w Wodzisławiu Śl., świadczący profesjonalne usługi pralnicze na rzecz mieszkańców i firm, powstał dzięki staraniom władz Powiatu Wodzisławskiego w 2008 r. Na jego potrzeby zaadaptowano przyziemia starego szpitala w Wodzisławiu Śl. Początkowo pracę z nim znalazło 15 osób niepełnosprawnych. Dzięki dużemu zainteresowaniu usługami w przeciągu kilku lat zatrudnienie osób w Zakładzie uległo podwojeniu. Obecnie ZAZ zatrudnia 34 osoby niepełnosprawne. Sukcesywnie wzrastają też obroty zakładu – w minionym roku aż o 105%.

Na przełomie 2012 i 2013 r. powstał plan rozbudowania zakładu poprzez dostosowanie istniejącej w jego sąsiedztwie kotłowni i uruchomienie w jej budynku pierwszej w regionie pralni typu wet cleaning. W ślad za koncepcją wodzisławskie starostwo zwróciło się do Zarządu Województwa Śląskiego o wsparcie finansowe przedsięwzięcia. Władze województwa przekazały na inwestycję połowę potrzebnych środków, tj. 370 tys. zł. Drugą połowę wyasygnowało starostwo. Dodatkowo dyrektor ZAZ dzięki wsparciu PFRON oraz zaangażowaniu środków własnych za kwotę ok. 200 tys. zł kupił sprzęt niezbędny do rozbudowanej pralni. – Ktoś może powiedzieć, że to kosztowne przedsięwzięcie, ale uważam, że warto, bo robimy to dla osób naprawdę w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, a dotychczasowe doświadczenia Zakładu wskazują, że osoby niepełnosprawne, jeżeli tylko stworzyć im odpowiednie warunki, mogą być dobrymi i rzetelnymi pracownikami – wyjaśnia starosta Tadeusz Skatuła.

W efekcie tej wartej około miliona złotych inwestycji w wodzisławskim ZAZ-ie powstał unikatowy na skalę całego regionu nowoczesny system pralniczy, w skład którego wchodzi nie tylko tradycyjna pralnia i magiel, ale też system wodnego czyszczenia garderoby wet cleaning, który ma tę przewagę nad tradycyjnymi pralniami chemicznymi, że jest całkowicie ekologiczny oraz nie tylko czyści odzież, ale pozbawia ją zapachu. Przede wszystkim jednak w Zakładzie znalazły pracę kolejne osoby niepełnosprawne, które ze względu na swój stan zdrowia praktycznie nie mają szans na znalezienie zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Znacznemu polepszeniu uległy też warunki pracy w ZAZ. W ramach inwestycji powstało bowiem dodatkowe zaplecze socjalne, a także uruchomiono windę, która ułatwi przemieszczanie się osobom z dysfunkcjami narządów ruchu.

Jak mówi dyrektor ZAZ, Dezyderiusz Szwagrzak, sukces, na który na co dzień ciężko pracuje cała kadra zakładu, nie byłby możliwy bez wsparcia ze strony władz Powiatu. – Dziś z perspektywy tych pięciu lat, jakie mijają od naszego powstania, mogę powiedzieć, że to był dobry krok. To, że starosta i władze Powiatu dostrzegły w odpowiednim momencie szansę na poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych na lokalnym rynku pracy i że z niej skorzystały procentuje do dzisiaj – podkreśla Dezyderiusz Szwagrzak. – Nie spoczywamy jednak na laurach. Wprawdzie mamy pomoc z PFRON i budżetu Powiatu, ale funkcjonujemy na konkurencyjnym rynku. Intensywnie pozyskujemy więc klientów i zwracamy szczególną uwagę na jakość świadczonych przez nas usług. Teraz dzięki pralni wet cleaning wejdziemy do całkiem nowego dla nas segmentu – wyjaśnia dyrektor, który dodaje, że misją Zakładu jest przede wszystkim zatrudnianie osób niepełnosprawnym, dawanie im szansy na aktywizację zawodową. Rozpoczęcie działalności nowej części Zakładu planowane jest na przełomie roku. Obecnie pracownicy ZAZ-u przechodzą szkolenia z obsługi urządzeń.