POWIAT WODZISŁAWSKI oficjalny serwis internetowy

 

Strona startowa Aktualności i wydarzenia

Rewolucja w 1% od emerytów i rencistów

15 marca br. weszła w życie zmiana przepisów podatkowych, dzięki której emeryci i renciści, w których imieniu deklarację podatkową składał ZUS, w prosty sposób będą mogli wskazać organizację pożytku publicznego, której chcą przekazać swój 1% podatku.

Do tej pory osoby, które ze skarbówką rozliczał ZUS, jeżeli chciały przekazać 1% swojego podatku musiały samodzielnie rozliczać się z urzędem skarbowym. Dla wielu seniorów była to duża przeszkoda i w efekcie nie korzystali oni z możliwości wskazania organizacji, której chciałyby podarować 1% swojego podatku.

Od środy 15 marca, dzięki nowelizacji przepisów wystarczy, że emeryt czy rencista nie uzyskujący dochodów z innych źródeł niż świadczenie z ZUS, złoży w urzędzie skarbowym wypełniony prosty druk PIT-OP, w którym wpisze numer KRS organizacji pożytku publicznego. Na tej podstawie urząd skarbowy samodzielnie rozliczy obywatela z podatku, a jednocześnie przekaże 1% podatku dla wskazanej organizacji.

Zachęcamy zatem seniorów do korzystania z tej możliwości, bo to obecnie najprostsza metoda przekazania 1% swojego podatku.

Oświadczenie PIT-OP można złożyć elektronicznie, wypełniając formularz udostępniony na Portalu Podatkowym (formularz online, formularz interaktywny, korzystając z aplikacji
e-Deklaracji Desktop), jak i za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Składając formularz elektronicznie, można go podpisać, podając kwotę przychodu z zeznania lub rozliczenia rocznego za rok 2015 albo profilem zaufanym ePUAP. Założenie takiego profilu w swoich systemach transakcyjnych oferują banki: PKO Bank Polski (wraz z Inteligo), Bank Millennium i ING Bank Śląski przez system Moje ING.

Składając PIT-OP przez stronę PKO Banku Polskiego (wraz z Inteligo), BGŻ BNP Paribas (wraz z BGŻOptima) i Raiffeisen POLBANK, należy korzystać ze standardowych danych uwierzytelniających (czyli np. loginu i hasła), które te banki na co dzień stosują do weryfikacji posiadaczy rachunków.

Formularz PIT-OP można też złożyć w sposób tradycyjny – wypełniając druk i zanosząc go do swojego urzędu skarbowego.

Do pobrania:

FORMULARZ PIT-OP (PDF 34 KB)