POWIAT WODZISŁAWSKI oficjalny serwis internetowy

 

Strona startowa Aktualności i wydarzenia

Ranking Powiatów i Gmin: Powiat Wodzisławski wśród najlepszych

Powiat Wodzisławski znalazł się na podium rankingu prowadzonego przez Związek Powiatów Polskich. Trzecia lokata w tegorocznej edycji Rankingu Powiatów i Gmin jest ogromnym wyróżnieniem dla naszego powiatu. To również najwyższa pozycja w historii rankingu.

W ubiegłorocznej edycji Rankingu Powiatów i Gmin, Powiat Wodzisławski sklasyfikowany został na 5. miejscu. Jednak dzięki działaniom podjętym w 2017 roku, ukierunkowanym na szeroko rozumiany rozwój Powiatu Wodzisławskiego, starania władz zostały docenione, a efekt w postaci 3. miejsca w rankingu jest potwierdzeniem skuteczności działań. Zwycięzcami tegorocznej edycji okazały się być Powiaty Kielecki oraz Kartuski, drugie miejsce zajął Powiat Cieszyński.

– To ogromne wyróżnienie dla wszystkich, którym zależy na Powiecie Wodzisławskim i jego przyszłości. Nasz ubiegłoroczny wysiłek został doceniony, a to motywacja do dalszej, jeszcze cięższej pracy na rzecz i dla mieszkańców Powiatu – mam nadzieję, że w przyszłym roku wynik będzie jeszcze lepszy – powiedział Starosta Wodzisławski, Ireneusz Serwotka.

Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin to inicjatywa Związku Powiatów Polskich. Kryteria, którymi kieruje się komisja to: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwój społeczeństwa informacyjnego i obywatelskiego, współpraca krajowa i międzynarodowa, działania promocyjne, promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych, umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego czy wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej. Najlepsze samorządy otrzymują tytuł „Dobry Polski Samorząd”.

Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Dotychczasowe miejsca Powiatu Wodzisławskiego w rankingu powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców:

  • 2012 – 16 miejsce
  • 2013 – 16 miejsce
  • 2014 – 11 miejsce
  • 2015 – 5 miejsce
  • 2016 – 6 miejsce