Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Przyszłość świata zależy od nas! - Powiat Wodzisławski

Przyszłość świata zależy od nas!

Cele Zrównoważonego Rozwoju. Przyszłość świata zależy od nas! Pod takim tytułem odbyła się tegoroczna edycja Tygodnia Edukacji Globalnej w Zespole Szkół Technicznych.

To coroczna międzynarodowa akcja edukacyjna organizowana w celu zwrócenia uwagi Europejczyków na problemy o charakterze globalnym. TEG odbywa się w listopadzie, pod patronatem Europejskiego Centrum na Rzecz Współzależności i Solidarności Światowej Rady Europy. W trakcie obchodów tego wydarzenia młodzież Budowlanki miała możliwość zapoznania się z celami zrównoważonego rozwoju wyznaczonymi przez przez Organizację Narodów Zjednoczonych, m.in. dążeniem do poprawy jakości życia na świecie, wyeliminowania głodu, ubóstwa i chorób.

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych przygotowali 17 plakatów prezentujących najważniejsze aspekty zrównoważonego rozwoju i przedstawili je swoim rówieśnikom w formie wystawy. Uzyskane w ten sposób informacje okazały się bardzo przydatne podczas finału akcji, który odbył się dnia 24 listopada w Powiatowym Centrum Konferencyjnym. W trakcie spotkania uczniowie dowiedzieli się m.in., w jaki sposób mogą wpływać na globalne procesy, np. przez świadome zachowania konsumenckie. Prezentacja pod tytułem ,,Fairtrade – sprawiedliwy handel” uświadomiła im, że kupując towary oznaczone określonymi logotypami przyczyniają się do rozwoju najuboższych regionów świata. Młodzież obejrzała też krótki film na temat warunków pracy w chińskich fabrykach, produkujących sprzęt komputerowy, by uświadomić sobie jak ważny jest to problem.

Podsumowaniem spotkania był konkurs wiedzy o celach zrównoważonego rozwoju, w którym wzięli udział przedstawiciele wszystkich klas. Najlepsi okazali się uczniowie klasy IVD, której profil – odnawialne źródła energii – pokrywał się w dużej mierze z celami zrównoważonego rozwoju.