Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Przyszłość staje się teraźniejszością - Powiat Wodzisławski

Przyszłość staje się teraźniejszością

Młodzież z Polski, Czech, Włoch i Turcji rozpoczęła realizację kolejnego innowacyjnego projektu pt.: „Tomorrow Becomes Today – Student – Made Advanced Real Technology".

Nauczyciele i uczniowie wodzisławskiego Zespołu Szkół Zawodowych i Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego wraz z kolegami z Włoch i Turcji od wizyty w Střední Průmyslové Škole w Karwinie rozpoczęli wspólną realizację projektu „Tomorrow Becomes Today – Student – Made Advanced Real Technology” realizowanego w ramach programu Leonardo da Vinci. Uczniowie zaprojektowali robota, którego wykonali przy użyciu klocków LEGO, a następnie „ożywili” za pomocą programu Lego Mindstorm NXT.

Projekt jest kontynuacją wcześniejszego przedsięwzięcia pt.: „Building the common future”, w ramach którego uczniowie zaprojektowali m.in. niedawno nagrodzoną Złotym Medalem Innowacji suwnicę z chwytakiem. W stosunku do zakończonego już projektu nowy jest bardziej rozbudowany i w większym stopniu stawia na innowacyjność stosowanych rozwiązań technicznych.

Projekt „TBT” jest realizowany przez Zespół Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śl., Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śl., Scuola di Robotica, ISS Montale-Nuovo Genova, Kayseri Teknik, Arif Molu Kayseri i SPS Karvina. Koordynatorem przedsięwzięcia jest wodzisławski ZSZ, który czuwa nad prawidłowością i terminowością wykonywanych przez kraje partnerskie produktów końcowych. Projekt jest skierowany do uczniów w wieku 16 – 19 lat i koncentruje się na budowaniu współpracy pomiędzy poszczególnymi szkołami oraz między ekspertami z różnego rodzaju dziedzin objętych programem. Jego celem jest zwiększenie kompetencji zarówno uczniów, jak i nauczycieli w zakresie robotyki i mechatroniki.

Jak mówi koordynatorka projektu z ramienia ZSZ, Ewelina Limanowska, jego atutem jest to, że językiem roboczym jest język angielski. Dodatkowo obcowanie z ludźmi, wywodzącymi się z różnych kultur, daje możliwość ich poznania. – Młodzież dowiaduje się jak żyją młodzi Turcy, Włosi czy Czesi i czym się interesują, a to zawsze procentuje nowymi przyjaźniami – dodaje koordynatorka.