Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Przyjdź na spotkanie z przedstawicielem ZUS i weź udział w szkoleniu - Powiat Wodzisławski

Przyjdź na spotkanie z przedstawicielem ZUS i weź udział w szkoleniu

W najbliższy piątek, w Powiatowym Urzędzie Pracy w Wodzisławiu Śląskim, będzie można bezpłatnie założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych, a także wziąć udział w szkoleniach.

11 października, w siedzibie PUP w Wodzisławiu Śl., pracownik rybnickiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pomoże założyć i potwierdzić profil na Platformie Usług Elektronicznych, bez konieczności  wizyty w ZUS.

Takie konto daje każdemu użytkownikowi pełny obraz informacji na temat terminu odprowadzanych składek  do ZUS, ich wysokości czy liczby dni na L4. PUE udostępnia on-line dane zapisane na kontach w ZUS, daje możliwość łatwego generowania i przesyłania drogą elektroniczną dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych oraz różnego typu pism i wniosków.

Przykłady spraw, które można samodzielnie załatwić przez PUE:

Osoba ubezpieczona może zobaczyć, czy płatnik składek zgłosił ją oraz członków rodziny do ubezpieczeń, sprawdzić stan swojego konta w ZUS, kwoty środków przekazanych do OFE lub obliczyć prognozowaną wysokość emerytury, złożyć do ZUS różnego typu wnioski;

Płatnik składek może sprawdzić dane osób zgłoszonych do ubezpieczeń, złożyć wniosek i uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu, złożyć inne wnioski dotyczące rozliczeń, zobaczyć zestawienie deklaracji i wpłat (płatnicy składek do 100 ubezpieczonych mogą dodatkowo wygenerować i wysłać dokumenty rozliczeniowe, dokonać zgłoszenia lub wyrejestrowania ubezpieczonych);

Świadczeniobiorca może sprawdzić szczegółowe informacje o otrzymywanych świadczeniach, zarezerwować wizytę w ZUS, sprawdzić swoje zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA;

Lekarz może wystawić określone typy zaświadczeń lekarskich, przeglądać wystawione zaświadczenia ZUS ZLA.

Osoby zainteresowane założeniem konta na PUE proszone są o zabranie ze sobą dowodu osobistego. Rejestracja odbywać się będzie na miejscu, konieczne będzie podanie jedynie adresu e-mail.

Ponadto, w tym samym dniu odbędą się dwa szkolenia dla klientów PUP.
1)    o godz. 12.00 – szkolenie z zakresu zakładania działalności gospodarczej oraz praw i obowiązków płatnika składek wobec ZUS,
2)    o godz. 13.30 – szkolenie na temat podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu pracy na umowę o pracę, umowę zlecenie i różnic z nich wynikających.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w spotkaniu oraz szkoleniach proszone są o zgłoszenie udziału pod nr telefonu: 32 459 29 80 lub osobiście w kancelarii Urzędu Pracy w godz. od 7.30-14.30. Ilość miejsc ograniczona!