Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Przyjdź i upewnij się, że jesteś zdrowa - Powiat Wodzisławski

Przyjdź i upewnij się, że jesteś zdrowa

Urząd Gminy Lubomia wraz z gliwickim Centrum Onkologii zapraszają na bezpłatną cyfrową mammografię w Lubomi w dniach od 22 do 24 lipca.

Narodowy Fundusz Zdrowia, wzorując się na wysokorozwiniętych państwach, zapoczątkował w 2006 roku ”Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi”, dzięki któremu kobiety w wieku 50-69 lat mogą bezpłatnie, co 2 lata wykonać badanie mammograficzne. Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Gliwicach specjalizuje się od lat m. in. w wykonywaniu mammografii oraz jest realizatorem etapu podstawowego oraz pogłębionego ww. Programu, a ponadto otrzymał certyfikat „Breast Unit”.

Aby ułatwić kobietom dostęp do nowoczesnej pracowni mammograficznej, Instytut Onkologii zakupił mammobus z cyfrowym aparatem. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest skorzystanie z Programu – tj. z darmowej mammografii, blisko miejsca zamieszkania.

Oryginalny cyfrowy aparat mammograficzny znajdujący się w mammobusie pozwala na ocenę obrazu gruczołu piersiowego nie na kliszy, lecz na monitorze wysokiej rozdzielczości, co daje możliwość jego powiększania oraz wpływa na precyzyjny opis badania. Ponadto, specjalne oprogramowanie pozwala dokładnie ocenić drobne szczegóły, a cyfrowo archiwizowany obraz daje możliwość porównywania wyniku z późniejszymi badaniami. Jest to niezwykle ważne w diagnozowaniu chorób piersi.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet, jednak wczesne wykrycie i leczenie dają wielką szanse na całkowite wyleczenie.  Dlatego, w trosce o zdrowie mieszkanek gminy, Urząd Gminy Lubomia wraz gliwickim Centrum Onkologii, regularnie organizują akcje mammograficzne. Dzięki wieloletniej współpracy z renomowaną placówką medyczną, możliwe jest skorzystanie z cyfrowej mammografii blisko miejsca zamieszkania, bez wcześniejszych zapisów i oczekiwania w tygodniowych kolejkach, a wyniki z badań wydawane są w wyznaczonym terminie w Urzędzie Gminy.

Jeżeli wynik badania jest prawidłowy – zapraszamy Panią na kolejną mammografię za dwa lata (mammobus COI Gliwice ponownie przyjedzie do gminy).
W przypadku wykrycia niepokojących zmian w obrębie piersi, Centrum Leczenia Raka Piersi (tzw. Breast Unit) działające od kilku lat w Instytucie Onkologii w Gliwicach zapewnia chorym bezpłatną wysokospecjalistyczną, wszechstronną diagnostykę i optymalny dobór skojarzonej terapii z równoczesnym coraz większym naciskiem na istotne problemy psychologiczne i społeczne chorych. Wszystkie niezbędne zaawansowane technologie potrzebne w diagnozowaniu i optymalnej terapii tej choroby, są dostępne w jednym miejscu – w gliwickim Instytucie.

Szczegóły dotyczące wykonania badania:

Przed badaniem
Do mammografii nie trzeba się specjalnie przygotowywać. W mammobusie zapewnione są komfortowe warunki porównywalne do nowoczesnych placówek stacjonarnych tj. rejestrację, przebieralnię oraz gabinet, w którym wykonywana jest mammografia. Wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane i ogrzewane. Ponieważ konieczne będzie rozebranie się od pasa w górę, warto odpowiednio wygodnie się ubrać. W sytuacji, gdy mammografia wykonywana jest po raz kolejny, prosi się o zabranie ze sobą zdjęcia i opisu poprzedniego badania dla porównania – to bardzo pomaga lekarzom zinterpretować wynik.

Przebieg badania w mammobusie
1)    Rejestracja – po przyjściu do pracowni należy przedstawić dowód osobisty. Na miejscu należy wypełnić ankietę, dlatego osoby z wadą wzroku powinny pamiętać o zabraniu okularów.
2)    Badanie – technik (kobieta) poprosi o rozebranie się w przebieralni. Wszystkie pomieszczenia w mammobusie są klimatyzowane. Zdjęcia rentgenowskie każdej piersi zostaną wykonane metodą cyfrową w dwóch podstawowych projekcjach. Podczas badania pacjentka pozostaje w pozycji stojącej lub siedzącej. Badana pierś zostanie uciśnięta plastikową płytą kompresyjną. Uciskowi, trwającemu kilka sekund, może towarzyszyć ból, który warto wytrzymać. Ucisk jest konieczny, aby uzyskać zdjęcie dobrej jakości, a tylko dobra jakość pozwoli na dokładny opis badania.
3)    Wynik – Każda Pani otrzyma karteczkę z numerem badania oraz informacją o terminie i miejscu odbioru wyniku. Prosimy zachować karteczkę, będzie potrzebna przy odbiorze wyniku.  Jeżeli wynik badania jest prawidłowy – zapraszamy na kolejną mammografię za dwa lata. W przypadku, gdy wynik wzbudzi wątpliwości lekarzy, skierują oni pacjentkę na bezpłatną dalszą diagnostykę, a jeśli okaże się to konieczne – na leczenie.

W imieniu organizatorów, już dziś serdecznie zapraszamy Panie w wieku od 50 do 69 lat (tj. z roczników: 1944-1963), które nigdy nie miały wykonanej mammografii refundowanej przez NFZ oraz te, którym upłynęły 2 lata od poprzedniego badania, na jedyne w gminie bezpłatne cyfrowe badania mammograficzne do mammobusu gliwickiego Centrum Onkologii, stojącego przy ZESPOLE SZKÓŁ w LUBOMI (ul. Szkolna 2) w dniach:

22 LIPCA (poniedziałek) w godz.: 8.00-15.00
23-24 LIPCA (wtorek, środa) w godz.: 10.00-17.00

Bez wcześniejszych zapisów. Szczegółowe informacje pod nr tel.: (32) 278 98 96.