Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Przy Starostwie powstanie Inkubator Ekonomii Społecznej - Powiat Wodzisławski

Przy Starostwie powstanie Inkubator Ekonomii Społecznej

Od 1 listopada 2012 roku do 31 lipca 2015 roku Powiat Wodzisławski - Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim realizuje projekt pn: „Inkubator Ekonomii Społecznej Subregionu Zachodniego” w partnerstwie z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS z Rybnika, Miastem Żory - Żorskim Centrum Organizacji Pozarządowych, Powiatem Rybnickim, Miastem Rybnik, Powiatem Raciborskim oraz Miastem Jastrzębie-Zdrój.

Dzięki temu w budynku Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim przy ul. Pszowskiej 92a (parter) zostanie udostępnione biuro, z którego będą mogły korzystać podmioty działające w sektorze ekonomii społecznej m.in. organizacje pozarządowe prowadzące działalność pożytku publicznego – stowarzyszenie, kluby fundacje, zakłady aktywności zawodowej, warsztaty terapii zajęciowej, organizacje kościelne, spółdzielnie pracy, spółdzielnie inwalidów, centra integracji społecznej.

W ramach projektu zostanie zatrudniony doradca, który będzie prowadził bieżące poradnictwo dla uczestników projektu. Będzie można skorzystać z pomocy w zakresie m.in. zakładania podmiotów ekonomii społecznej, formalno-prawnych aspektów funkcjonowania w sektorze ekonomii społecznej, zarządzania organizacją, pozyskiwania źródeł finansowania działalności czy przygotowania i rozliczania projektów społecznych. Ponadto będzie można skorzystać ze szkoleń oraz porad specjalistycznych, np. księgowych, marketingowych czy też prawnych.

Co ważne, organizacje będą mogły również bezpłatnie skorzystać, m.in. z: zaplecza technicznego, sprzętu biurowego czy Internetu. Również pora otwarcia Inkubatora będzie dopasowywana do potrzeb organizacji. Będzie on czynny zarówno w godzinach dopołudniowych, jak i popołudniowych.

Inkubator ruszyć ma już niedługo. Obecnie trwają prace logistyczne związane z zakupem wyposażenia biura. Aby skorzystać z Inkubatora wcześniej jednak należy wypełnić deklaracje uczestnictwa. Więcej informacji na temat tego jak przystąpić do projektu można uzyskać w Wydziale Strategii i Rozwoju Powiatu pod numerem tel. 32 412 09 43.

Celem głównym projektu jest podniesienie potencjału sektora ekonomii społecznej z subregionu zachodniego poprzez udzielanie kompleksowego wsparcia podmiotom ekonomii społecznej i osobom fizycznym zainteresowanym działalnością  w podmiotach ekonomii społecznej. Powiat Wodzisławski jako Partner w realizacji projektu  będzie odpowiedzialny za prowadzenie doradztwa bieżącego, promowanie ekonomii społecznej i zatrudnienia w sektorze ekonomii społecznej oraz prowadzenie działań informacyjnych.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytetu VII, Poddziałanie 7.2.2 „Wsparcie ekonomii społecznej”.