Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Przez jeden wieczór ponownie byli w Raju… - Powiat Wodzisławski

Przez jeden wieczór ponownie byli w Raju…

Przez jeden wieczór byliśmy znów w Raju… – w ten sposób o wystawie ikon i grafik uczniów i nauczycieli Liceum Plastycznego w Wodzisławiu Śląskim pt. „Inspirowane ciszą”, która prezentowana była od 16 października w Industrialnym Centrum Kultury przy Zabytkowej Kopalni Ignacy mówili zaproszeni goście.

Ekspozycja zamknięta została finisażem 21 października. Wtedy to w jednej galerii spotkały się dwie rzeczywistości artystyczne. Ikonom, które młodzież oraz pedagodzy pisali w ciągu minionego roku, towarzyszyły bowiem grafiki. O projekcie warsztatów ikonograficznych opowiadały zaproszonym gościom jego uczestniczki, uczennice klasy drugiej Liceum Plastycznego: Krystyna KasperkowiakAnna Matys. W swojej wypowiedzi wielokrotnie podkreślały one jak ważne w tworzeniu jest zaangażowanie duchowe. Całość zwieńczył bogaty program muzyczny od jazzowych standardów w wykonaniu Pauliny Kaźmierczak, po nastrojowe ballady Sary Polny, Patrycji Sobierańskiej (przy akompaniamencie Rafała Rodzonia) i Aleksandra Zieleźnego.

Mamy nadzieję, a właściwie – bez fałszywej skromności – pewność, że każdemu, kto tęsknił za Rajem, za doskonałą pełnią i jednością, jaka była udziałem pierwszej ludzkiej pary, za powrotem do stanu przed upadkiem, udało się zaspokoić wewnętrzny głód w tym wyjątkowym spotkaniu z widzialną i niewidzialną świętością ikony – podkreśla wyjątkowość wydarzenia Patrycja Swierczyna, nauczycielka, organizatorka wystawy, a zarazem autorka jednej z ikon.

W finisażu wystawy, który przyciągnął sporą rzeszę miłośników sztuk plastycznych w regionie, wziął udział m.in. wicestarosta Grzegorz Kamiński i przewodniczący komisji oświaty, kultury i sportu Andrzej Kania.

Tekst i foto: Liceum Plastyczne Wodzisław Śl.; oprac. WPR