Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Przekaż swój 1% dla pediatrii - Powiat Wodzisławski

Przekaż swój 1% dla pediatrii

Dzięki współpracy Stowarzyszenia „Razem na Szybiku” oraz Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. istnieje możliwość przekazania 1% podatku na rzecz Oddziału Pediatrycznego Szpitala w Rydułtowach.

Aby przekazać swój 1% podatku wystarczy w odpowiedniej rubryce deklaracji podatkowej wpisać nr KRS Stowarzyszenia „Razem na Szybiku” 0000393290, a w celu szczegółowym podać „Oddział Pediatrii”. Stowarzyszenie z zebranych pieniędzy dokona zakupu wyposażenia uzgodnionego ze szpitalem, które następnie trafi na wyposażenie oddziału leczącego dzieci.

W akcję włączyła się też fundacja „Razem dla zdrowia”, która wydrukowała ulotki informacyjne, jakie będą kolportowane na terenie powiatu.

Kilka lat temu napisałam artykuł, w którym apelowałam o przekazywanie swojego 1% organizacjom pozarządowym, bo tylko połowa mieszkańców korzystała z tego uprawnienia. Dziś jest trochę lepiej, ale nadal sporo środków nam ucieka no i wciąż głównymi beneficjentami środków z 1% są nadal wielkie telewizyjne fundacje. I tu pojawia się pytanie – co przeciętny mieszkaniec naszego powiatu z tego ma. A wystarczy porównać jak wiele dzięki środkom, które trafiają do lokalnych organizacji, się u nas dzieje. Imprezy kulturalne, rekreacyjne, sportowe, dożywianie dzieci, akcje charytatywne, kampanie edukacyjne, sprzęt dla szkół – to wszystko pochodzi z tych środków. A teraz jeszcze dochodzi możliwość wsparcia szpitala. Warto więc dwa razy się zastanowić komu przekazujemy nasz 1%. Warto, by środki, które zostały zarobione w naszym powiecie tutaj wróciły – tłumaczy Danuta Hajok, prezes stowarzyszenia „Razem na Szybiku”.

Co ważne, od 15 marca także emeryci i renciści, których rozlicza z Urzędem Skarbowym ZUS mogą w prosty sposób zdecydować o przeznaczeniu 1% ich podatku. Dotąd by to uczynić, musiały samodzielnie się ze skarbówką rozliczyć. Dzięki zmianie przepisów wystarczy, że złożą do urzędu skarbowego PIT-OP.

Do pobrania:

1. Ulotka 1% dla oddziału Pediatrii