Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Przedstawiciele Sztabu Generalnego wizytowali powiat wodzisławski - Powiat Wodzisławski

Przedstawiciele Sztabu Generalnego wizytowali powiat wodzisławski

Na zakończenie rozpoczętej 12 marca br. kwalifikacji wojskowej z wizytą w powiecie wodzisławskim gościła delegacja złożona z przedstawicieli Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w osobach ppłk. Kornela Łaniewskiego i mjr. Jerzego Demiańczuka, a także przedstawiciela Centralnej Wojskowej Komisji Lekarskiej mjr. Jacka Milaka, szefa wydziału mobilizacji i uzupełnień Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach ppłk. Kazimierza Misiaszka oraz kierownictwa rybnickiej Wojskowej Komendy Uzupełnień: ppłka Andrzeja Sygulskiego, mjr. Adriana Klimka i mjr. Wacława Wojaczka.

Celem wizyty była kontrola przebiegu tegorocznej kwalifikacji wojskowej w powiecie wodzisławskim.  Z delegacją spotkał się starosta wodzisławski Tadeusz Skatuła. W ocenie gości kwalifikacja w powiecie wodzisławski przebiegała wzorowo. Wojskowi nie dostrzegli żadnych uchybień, a jak podkreślił ppłk Misiaszek odsetek osób zobowiązanych do stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską, które dopełniły tego obowiązku, wynoszący prawie 99%, plasuje powiat wodzisławski w krajowej czołówce. – Obecnie obserwujemy tendencję odwrotną do tego, co się działo jeszcze kilka lat temu. Dzisiaj młodzi ludzie wręcz ukrywają przeciwwskazania do służby wojskowej, a ci, którzy kiedyś otrzymali kategorię „D” dzisiaj zabiegają o jej zmianę. Okazuje się, że w wielu służbach mundurowych, nie tylko w wojsku, nie można myśleć o dobrej pracy, mając taką kategorię. A dzisiaj praca jest jedną z podstawowych wartości młodych ludzi – tłumaczy ppłk Misiaszek.

W 2012 r. przed Wojskową Komisją Kwalifikacyjną w powiecie wodzisławskim stanąć miało około tysiąca osób. Na przedostatni dzień kwalifikacji tego obowiązku nie wypełniło tylko sześciu młodych mieszkańców powiatu.