Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Przedstawiciele organizacji konsultowali program współpracy - Powiat Wodzisławski

Przedstawiciele organizacji konsultowali program współpracy

Liderzy lokalnych stowarzyszeń, klubów sportowych i innych organizacji społecznych wzięli udział w corocznych konsultacjach programu współpracy Powiatu Wodzisławskiego z organizacjami pozarządowymi. Dodatkowym punktem spotkania było omówienie zmian w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Program współpracy to dokument określający zasady polityki realizowanej wobec tzw. trzeciego sektora. Przyjmowanie rocznych programów współpracy z organizacjami pozarządowymi jest obowiązkiem każdej jednostki samorządu terytorialnego. – Konsultacje programu to nasz obowiązek wynikający z przepisów prawa, jednakże chcielibyśmy, aby dokument który powstaje, był nie tylko podstawą do współpracy z organizacjami i stowarzyszeniami, ale także odpowiedzią na potrzeby społeczne – powiedział wicestarosta Leszek Bizoń, który zachęcał organizacje do wyrażania opinii i zgłaszania uwag do programu.  W spotkaniu uczestniczył również starosta Tadeusz Skatuła, członek zarządu Dariusz Prus oraz pracownicy komórek starostwa i jednostek powiatowych, którzy na co dzień zajmują się współpracą z organizacjami pozarządowymi.

Projekt „Programu współpracy Powiatu Wodzisławskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2016 rok” przedstawiła Barbara Jasińska – Musik, z-ca Naczelnika Wydziału Strategii i Rozwoju Powiatu. Przygotowana prezentacja dotyczyła m.in. zadań publicznych, jakie w przyszłym roku władze powiatu zamierzają zlecić organizacjom pozarządowym w zakresie kultury, sportu, turystyki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, ochrony i promocji zdrowia oraz wspierania osób niepełnosprawnych, a także wysokości kwot planowanych na realizację programu czy też form i zasad współpracy.

W konsultacjach uczestniczyli również członkowie Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego, która w powiecie wodzisławskim powstała jako jedna z pierwszych w subregionie. Jej przewodnicząca, Maria Kopsztejn, przybliżyła uczestnikom informacje na temat tego, czym Rada zajmowała się w ciągu ostatniego roku. – Zapewniam, że jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje współpracy z organizacjami pozarządowymi. Rada jest organem opiniodawczym Zarządu Powiatu, jednakże naszą rolą jest również reprezentowanie interesów organizacji pozarządowych – podkreśliła Maria Kopsztejn.

Podczas spotkania Barbara Jasińska-Musik omówiła również zmiany, jakie wprowadziła nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 5 sierpnia 2015 r., szczególnie w odniesieniu do otwartych konkursów ofert na realizację zadań publicznych. Na zakończenie spotkania Donata Malińska – Naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju Powiatu zachęcała organizacje do aplikowania o środki z funduszy unijnych, tłumacząc uczestnikom m.in. zasady dotyczące form wnoszenia wkładu własnego.

Projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Programu współpracy Powiatu Wodzisławskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2016 rok” zostanie skierowany pod obrady październikowej sesji Rady Powiatu Wodzisławskiego. Natomiast ogłoszenie otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w 2016 r. planuje się pod koniec tego roku.

Prezentacje ze spotkania dostępne są TUTAJ: http://www.powiatwodzislawski.pl/dla-organizacji-pozarzadowych/inne-informacje