Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Powiat Recklinghausen (Niemcy) - Powiat Wodzisławski

Powiat Recklinghausen (Niemcy)

 

Liczba mieszkańców: ok. 614 000
Powierzchnia:  760 km²
Położenie: zachodnia część Republiki Federalnej Niemiec, kraj związkowy: Nadrenia-Westfalia

Dane teleadresowe:
Kreisverwaltung Recklinghausen
Kreishaus
Kurt-Schumacher-Allee 1
D-45655 Recklinghausen

Adres strony internetowej: www.kreis-re.de
E-Mail:  Info@Kreis-Recklinghausen.de

Władze Powiatu:

Starosta:  Bodo Klimpel – od 1 listopada 2020 r.

  1. Wicestarosta: Martina Eißing (CDU)
  2. Wicestarosta: Nicole Wölke-Neuhaus (SPD)
  3. Wicestarosta: Dr. Marco Zerwas (Bündnis 90 / Die Grünen)

Powiat Recklinghausen został założony w 1816 r., natomiast w obecnej formie i kształcie funkcjonuje od czasu reformy samorządowej przeprowadzonej w latach 1975-1976. Jest najliczniej zaludnionym powiatem w całych Niemczech – w jego skład wchodzi 10 miast: Recklinghausen (ok. 115 500 mieszkańców), Marl (ok. 83 500 mieszkańców), Dorsten (ok. 75 500 mieszkańców), Castrop-Rauxel (ok. 73 500 mieszkańców), Gladbeck (ok. 74 000 mieszkańców), Herten (ok. 60 500 mieszkańców), Haltern am See (ok. 37 500 mieszkańców), Datteln (ok. 34 500 mieszkańców), Oer-Erkenschwick (ok. 30 500 mieszkańców) oraz Waltrop (ok. 29 000 mieszkańców).Na czele administracji powiatowej stoi Starosta Powiatu Recklinghausen. Pełni on jednocześnie funkcję Przewodniczącego Rady Powiatu. Rada zaś jest najwyższym organem stanowiącym i kontrolnym Powiatu. W jej skład wchodzi 72 radnych.

Powiat Recklinghausen realizuje zadania wspólne dla wszystkich miast z jego terenu, a ponadto wykonuje też odrębne zadania tylko dla części z nich (do tej grupy należą m.in. zadania z dziedziny rzeczoznawstwa, wykonywane jedynie dla miast: Castrop-Rauxel, Datteln, Herten, Haltern am See, Oer-Erkenschwick i Waltrop). Wykonywane zadania obejmują następujące dziedziny: rynek pracy,  opieka społeczna (w tym opieka nad osobami starszymi oraz pomoc osobom niepełnosprawnym), ochrona środowiska naturalnego i gospodarka leśna, łowiectwo i rybołówstwo, ogrodnictwo, gospodarka odpadami oraz wodna, zarządzanie kryzysowe, ochrona przeciwpożarowa i zapobieganie skutkom katastrof, szkolnictwo i oświata (w tym m.in. zagadnienia z zakresu doradztwa wychowawczego), ochrona zdrowia (także kontrola żywności pod kątem ochrony praw konsumenta) i ratownictwo medyczne, sprawy obywatelskie, nadzór budowlany, opieka nad zabytkami, mieszkalnictwo, budowa i remont dróg powiatowych, komunikacja i transport (w tym rejestracja pojazdów), oświata i sport, rozwój gospodarczy i wspieranie przedsiębiorczości oraz rzemiosła,  geodezja i kataster.

Jeżeli chodzi o infrastrukturę komunikacyjną – Powiat Recklinghausen znajduje się w bardzo korzystnym położeniu. Przez teren powiatu oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie przebiega 6 autostrad (A2, A31, A42, A43, A45 i A52), do tego należy doliczyć rozbudowaną sieć dróg dalekobieżnych (w tym dróg 6 krajowych: B 51, B 58, B 223, B 224, B 225, B 235). Nie tylko jednak sieć drogowa jest dużym atutem regionu – w mieście Datteln znajduje się największy w Europie węzeł        3 kanałów rzecznych: Dortmund-Ems, Datteln-Hamm i Rhein-Herne, co umożliwia transport drogą wodną do wszystkich ważnych regionów Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Z terenu powiatu w miarę szybko można też dotrzeć na lotniska międzynarodowe – w Dortmundzie (40 km), w Dusseldorfie (60 km) oraz w Münster-Osnabrück (70 km).

Powiat Recklinghausen stanowi przykład efektywnej restrukturyzacji: od kilkunastu lat zauważalna jest transformacja, polegająca na przejściu od przemysłu górniczego do branż przyszłościowych.  I tak oto Powiat jest liderem w całej Nadrenii-Westfalii w tematach biomasy i technologii wykorzystujących wodór (m.in. funkcjonujące na terenach byłej kopalni „Ewald” Centrum h2-herten – Hydrogenic City Herten), ponadto znajduje się także w ścisłej europejskiej czołówce, jeżeli chodzi o branżę chemiczną – na jego terenie siedziby ma wiele podmiotów, będących potentatami tego sektora. Strategicznym obszarem dla całego regionu pozostaje również tematyka zarządzania w służbie zdrowia.

Powiat Recklinghausen – pomimo zurbanizowanego charakteru – jest miejscem o dużej ilości terenów zielonych: 1/4 obszaru Powiatu jest zalesiona, a 2/5 to tereny rolnicze. Największym obszarem leśnym powiatu jest Haard w parku przyrodniczym Hohe Mark. Nie brakuje także akwenów wodnych – takich jak rzeka Lippe wraz z kanałami śródlądowymi oraz jeziora zaporowe w Haltern. Oferta sportowo-rekreacyjna również jest bardzo szeroka: licząca ok. 900 km sieć ścieżek rowerowych, ok. 1000 km oznaczonych szlaków pieszych, ok. 250 km ścieżek konnych, jak również  50 km ścieżek przeznaczonych dla amatorów nordic walkingu. Mimo zaawansowanego procesu restrukturyzacji przemysłową tradycję i specyfikę Powiatu można stale dostrzec w wielu miejscach, podziwiając m.in. zabytki techniki takie jak: podnośnik statków Henrichenburg, hala maszynowa  w Zweckel, muzeum elektryki „Transformatornia Recklinghausen” czy muzeum rzeźby Glaskasten w Marl. Również w Marl przyznawana jest corocznie Nagroda Adolfa Grimme – najbardziej prestiżowe wyróżnienie w branży telewizyjnej. „Okrętem flagowym” kultury w Powiecie Recklinghausen jest natomiast odbywający się od 1948 r. coroczny festiwal teatralny Ruhrfestspiele. Istotnym wydarzeniem kulturowym w przeciągu ostatnich kilku lat stało się ponadto wyróżnienie Powiatu Recklinghausen (wraz z Miastem Essen i całym regionem Zagłębia Ruhry) prestiżowym tytułem Europejskiej Stolicy Kultury 2010.