Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Pracownicy socjalni obchodzili swoje święto - Powiat Wodzisławski

Pracownicy socjalni obchodzili swoje święto

W ubiegły piątek w powiecie wodzisławskim świętowano Dzień Pracownika Socjalnego.

Był to dzień podziękowań dla wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych, za trudną, odpowiedzialną, wymagającą ofiarności i zaangażowania pracę. Z tej okazji w Wiejskim Domu Kultury w Gorzycach starosta Ireneusz Serwotka oraz członkini Zarządu Powiatu Janina Chlebik-Turek, której podlega pomoc społeczna, spotkali się z szefami powiatowych placówek sektora społecznego oraz miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej, aby przekazać najlepsze życzenia i słowa uznania za trud codziennej pracy. W uroczystościach wziął udział również gospodarz gminy  – wójt Daniel Jakubczyk. Obchody poprzedziła msza święta, którą odprawił zastępca dyrektora Caritasu Archidiecezji Katowickiej ks. Tomasz Nowak.

Zawód pracownika socjalnego to misja i praca. Z jednej strony wymaga wielkiego serca i ofiarności, a z drugiej pełnego profesjonalizmu – mówi Irena Obiegły, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl.  Praca ta często przebiega w trudnych warunkach, wymaga wysokiej odporności psychicznej i opanowania, szczególnie w sytuacjach, w których rozwiązuje się konflikty. Wymaga też nie tylko wiedzy i umiejętności, ale również zrozumienia dla ludzkich słabości oraz głębokiego przekonania, że człowiek, w obliczu problemów i cierpienia, nie może pozostać sam.  – Pracownik socjalny to taka osoba, która stoi pośrodku oczekiwaniami instytucji i jej celami, a pomiędzy oczekiwaniami klienta i jego celami. Nie zawsze to idzie w parze i tym bardziej trudniejsza jego rola, żeby tak poskładać te dwie rzeczy, aby zarówno jedna strona, jak i druga nie miały poczucia straty, a obie miały równolegle duże poczucie zysku z tej współpracy – tłumaczy Celina Biernat-Uherek, dyrektor Powiatowego Specjalistycznego Ośrodka dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.

W naszym powiecie działają liczne placówki pomocy, zarówno dzienne, jak i całodobowe – ośrodki wsparcia, domy pomocy, placówki opiekuńczo–wychowawcze, warsztaty terapii zajęciowej, zakład aktywności zawodowej. W sumie jedenaście instytucji zapewnia opiekę i wsparcie osobom starszym, niepełnosprawnym, ofiarom przemocy domowej czy dzieciom pozbawionym opieki rodzicielskiej. W placówkach tych zatrudnionych jest około 300 pracowników. Wśród nich są pedagodzy, psycholodzy, mediatorzy, wychowawcy, opiekunowie, terapeuci, rehabilitanci, koordynatorzy pieczy zastępczej, prawnicy, instruktorzy, księża, jak również pracownicy administracji oraz pracownicy obsługi. To Ci wszyscy, których trud i codzienna praca składają się na obraz pomocy społecznej powiatu wodzisławskiego.