Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Powstała książka o historii wodzisławskich Boromeuszek - Powiat Wodzisławski

Powstała książka o historii wodzisławskich Boromeuszek

Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim wydało pierwszą publikację z nowego cyklu wydawniczego pn. „Ciekawostki Powiatu Wodzisławskiego”, w której przedstawiono historię zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Wodzisławiu Śląskim.

„Dzieje Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Wodzisławiu Śląskim (1865-2015)” autorstwa Sławomira Kulpy przy współpracy s. M. Natany Bańczyk to bogato ilustrowana publikacja, pozwalająca przenieść się do dawnych lat i poznać historię wodzisławskich Boromeuszek, w której nie brakowało ciężkich, pełnych oddania i wyrzeczeń chwil, ale przede wszystkim umiłowania do bliźniego. Całość opracowania przeplatana jest opisami miejsc pobytu sióstr boromeuszek w Wodzisławiu Śląskim oraz archiwalnymi i aktualnymi fotografiami, związanymi z historią Zakonu. Wydanie zawiera również wywiad autora z Robertem Grzybkiem, który opisuje świat widziany oczami dziecka w latach 30 XX w., kiedy to chodził do ochronki prowadzonej przez siostry boromeuszki.

Przypadający w tym roku jubileusz 150-lecia sprowadzenia sióstr do Wodzisławia Śląskiego, który świętowano w minioną niedzielę, jest okazją do bliższego poznania wydarzeń z przeszłości, gdzie od samego początku, z wielkim poświęceniem siostry Boromeuszki włączyły się nie tylko w życie religijne, ale także społeczne i kulturalne Wodzisławia Śląskiego. Na szczególną uwagę zasługuje ich praca w sierocińcu i wodzisławskim szpitalu. Przez swoją pełną zaangażowania służbę zapisały się na trwałe w historii powiatu oraz miasta, bo to tutaj mieściła się jedna z pierwszych placówek Zgromadzenia na terenach dzisiejszej Polski.

Publikację z cyklu „Ciekawostki Powiatu Wodzisławskiego”, pt. ”Dzieje Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Wodzisławiu Śląskim (1865-2015)” można pobrać w wersji elektronicznej ze strony www.powiatwodzislawski.pl (zakładka „Prezentacja Powiatu – Publikacje” – TUTAJ). Papierowa wersja książki wkrótce dostępna będzie w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim.