Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Powiatowe szkoły udowodniły, że są innowacyjne - Powiat Wodzisławski

Powiatowe szkoły udowodniły, że są innowacyjne

Wczoraj na obiektach Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. odbyły się po raz czternasty Powiatowe Targi Edukacyjne. Udział w imprezie wzięło około tysiąca gimnazjalistów. Aktywnie w promocję szkół włączyli się również lokalni przedsiębiorcy.

 

Podczas targów swoją ofertę edukacyjną przedstawiły wszystkie szkoły ponadgimnazjalne w powiecie wodzisławskim. A że przyciągnąć uwagę młodych ludzi i wzbudzić u nich zainteresowanie nie jest łatwo, szkoły przygotowały ogrom atrakcji. Na gimnazjalistów z powiatu wodzisławskiego, ale też z sąsiednich, np. z Chałupek i Świerklan, czekały m.in. pokazy dronów, robotów lego, drukarki 3D, eksperymenty z ciekłym azotem, a także pokazy klas mundurowych, policyjnych czy ratownictwa medycznego Liceum im. Noblistów Polskich w Rydułtowach.
Każdy chętny mógł skosztować dań przygotowanych na stoisku Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl., gdzie polową kuchnią dyrygował najsłynniejszy śląski mistrz sztuki kulinarnej Remigiusz Rączka ze swoimi asystentami. „Ekonomik” promował też pozostałe kierunki kształcenia dostępne w szkole.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rydułtowach również oferował możliwość skorzystania z bogatego poczęstunku, samodzielnego przygotowania bezalkoholowych koktajli, a także wykonania pamiątkowych zdjęć w zaaranżowanej fotobudce (w szkole prowadzona jest edukacja na kierunku fototechnika). Na stoisku szkoły swoje słynne słodkości oferował również kontynuator wielopokoleniowej rodzinnej tradycji mistrz cukiernictwa Grzegorz Meisel.

Na słodkie co nieco można było też liczyć na stoisku Zespołu Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Ci najbardziej odważni mieli natomiast okazję, by spróbować „specjałów” wytworzonych w minilaboratorium przy stanowisku Zespołu Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śl., które pomogła zaaranżować firma Pol-Eko-Aparatura. Laboratorium oferowało na przykład żelki otrzymane w procesie koagulacji naturalnych substancji spożywczych: alginianu potasu i mleczanu wapnia. W ten sposób uczniowie technikum przekonywali, że chemia może mieć zupełnie niegroźne oblicze, równocześnie dając bardzo praktyczne zastosowania w życiu codziennym. Do osób, które odważyły się spożyć przygotowane żelki należał m.in. starosta Ireneusz Serwotka.

Liceum Plastyczne i II LO im. ks. Tischnera w Wodzisławiu Śl. oferowało m.in. możliwość twórczej ekspresji na specjalnie przygotowanym wielkim billboardzie, a Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śl. – prócz robotów i możliwości podglądania drukarki 3d proponowało zabiegi pielęgnacyjne dłoni i paznokci.

Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. – gospodarz targów – promował się osiągnięciami swoich uczniów i absolwentów, przypominając, że jest najlepszą szkołą techniczną w regionie i jedną z najlepszych w Polsce. Atutem „Budowlanki” jest również klasa sportowa i świetna baza treningowa, którą młodzież szkół ponadgimnazjalnych prezentujących się podczas targów wykorzystywała jako arenę do popisów wokalnych, sportowych, tanecznych i artystycznych.

Zespół Szkół z Gogołowej zaprezentował pokaz musztry klasy mundurowej, a Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie – talentów fryzjerskich swoich uczennic. To, co jednak przykuwało uwagę zwłaszcza męskiej części widowni znajdowało się poza stoiskiem szkoły. Były to wspaniałe samochody, przypominające, że w Pszowie kształcą się świetni mechanicy, a od września – będą również kierowcy i mechanicy motocyklowi.

Stoisko Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Sejmu Śląskiego w Radlinie kusiło m.in. pokazami dronów, a także – dzięki współpracy z firmą Berger – możliwością zdobycia dobrze płatnej pracy w zawodzie wędliniarza. Inni partnerzy szkoły, jak firma Michael czy Tenneco wspierają ją z kolei w kształceniu na kierunkach mechanicznych.

Swoje stanowiska na targach miały również: Szkolny Ośrodek Karier i I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich, Ochotnicze Hufce Pracy i Powiatowy Urząd Pracy, a także organizator targów – Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.

Impreza spotkała się z zainteresowaniem samorządowców. Prócz władz powiatu udział w targach wziął prezydent miasta Wodzisławia Śl. Mieczysław Kieca, który wspólnie ze starostą Ireneuszem Serwotką m.in. zaprezentował talent malarski przy billboardzie Liceum Plastycznego, a także przyglądał się eksperymentom z ciekłym azotem przy stoisku Zespołu Szkół Zawodowych. Obecni byli również członkowie zarządu powiatu: wicestarosta Grzegorz Kamiński, Danuta MaćkowskaJanina Chlebik-Turek oraz wiceprzewodniczący rady powiatu Eugeniusz Ogrodnik, a także naczelnicy wydziałów edukacji z gmin powiatu.

Targi okazały się imprezą z dużym rozmachem. Nie byłoby to jednak możliwe bez współpracy szkół z lokalnymi przedsiębiorcami i organizacjami ich skupiającymi, jak Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śl. czy wodzisławska Izba Gospodarcza. Wszystkim im starosta wręczył okolicznościowe podziękowania. To bowiem dobra współpraca na linii szkoły – biznes przesądza o tym, że placówki oświatowe powiatu wodzisławskiego stawiają na innowacyjność, na co w przemówieniu otwierającym targi zwrócił uwagę starosta.