Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Powiatowa Barbórka 2012 - Powiat Wodzisławski

Powiatowa Barbórka 2012

W środę, 28 listopada, mieszkańcy Wodzisławia Śl. i okolic obserwowali przemarsz górniczej orkiestry dętej ulicami miasta. Wszystko to za sprawą uroczystości barbórkowych, jakie zainaugurowano w powiecie wodzisławskim.

Na zaproszenie Starosty Wodzisławskiego Tadeusza Skatuły wzięło w nich udział m.in. kilkuset uczniów szkół górniczych z Wodzisławia Śl. i Radlina, reprezentanci środowisk górniczych, wśród nich m.in. wiceprezes Kompanii Węglowej S.A., a zarazem szef Związku Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego Piotr Rykala, władze kopalń ziemi wodzisławskiej i rybnickiej, poseł Ryszard Zawadzki, reprezentujący wojewodę Zygmunta Łukaszczyka wicekurator oświaty Tadeusz Żesławski, a także samorządowcy.

Uroczystości rozpoczęto tradycyjnie mszą św. w intencji górników oraz młodych adeptów tego zawodu, którą odprawiono w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Później Powiatowa „Barbórka” przeniosła się do Wodzisławskiego Centrum Kultury, gdzie odbył się m.in. tradycyjny skok przez skórę oraz obrzęd pasowania młodych górników, którego dokonał Starosta Tadeusz Skatuła. Z kolei Piotr Rykala wręczył tzw. młodym lisom symboliczne gwarancje pracy w kopalniach Kompanii Węglowej S.A.

Władze Powiatu podziękowały też wszystkim osobom zasłużonym w reaktywację szkolnictwa górniczego w powiecie wodzisławskim. Jako pierwszy samorząd na Śląsku, Powiat rozpoczął trwającą do dzisiaj współpracę z Kompanią Węglową. Symboliczne podziękowania odebrali zatem obaj starostowie poprzednich kadencji Jan Materzok i Jerzy Rosół oraz wiceprezes Kompanii Piotr Rykala i dyrektorzy KWK Chwałowice, KWK Jankowice, KWK Marcel i KWK Rydułtowy – Anna. Pamiątki górniczego święta w powiecie wodzisławskim – statuetki św. Barbary – wręczono z kolei posłowi Ryszardowi Zawadzkiemu oraz wicekuratorowi  Tadeuszowi Żesławskiemu.

W okolicznościowym przemówieniu Starosta Skatuła podkreślał wielkie znaczenie górniczego święta. – Barbórka to dogodna sposobność do refleksji nad kondycją współczesnego górnictwa i jego przyszłością. Branży tej potrzebne są nie tylko nowe techniki i technologie eksploatacji złóż, ale przede wszystkim bezpieczne dla ludzi warunki pracy. Dlatego tak istotna jest dobrze przygotowana i wysoko wykwalifikowana kadra górnicza, która winna sprostać wymogom nowoczesnej technologii. Jest więc wyzwaniem dla nas wszystkich odpowiednio przygotować młodzież do tego trudnego i niebezpiecznego zawodu – mówił Starosta.

Zaapelował też do uczniów, aby nie odrzucali górniczych tradycji i nie poddawali się stereotypom. – Bądźcie z siebie dumni i wysoko noście głowy, bo nowoczesny górnik to nie tylko człowiek sprawny i silny, ale przede wszystkim wszechstronnie wykształcony. Współcześnie bowiem wydobywa się czarne złoto przede wszystkim znajomością praw natury i specjalistyczną wiedzą w zakresie bezpiecznego pokonywania zagrożeń.

Z kolei Piotr Rykala przypomniał, że Kompania Węglowa jest największą firmą górniczą w Polsce i Unii Europejskiej, a kopalnie ziemi wodzisławskiej i rybnickiej należą do kompanijnej ekstraklasy. – Podejmując pracę w tych czterech kopalniach, to tak jakbyście wsiadali do wagonu pierwszej klasy – mówił do młodzieży.

Uroczystości zakończył program artystyczny w wykonaniu Zespołu „Vladislavia” i żeńskiego Zespołu Tanecznego „Sukces” z Rydułtów.

 

_________________________________________________________________________________________________________________

Powiat Wodzisławski był pierwszym samorządem w województwie śląskim, w którym reaktywowano kształcenie w zawodach górniczych.

W powiecie – także jako pierwszym w regionie – doszło do podpisania z Zarządem Kompanii Węglowej S.A. porozumienia, na mocy którego absolwenci technikum, wchodzącego w skład Zespołu Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śląskim, uzyskali gwarancje pracy. To wydarzenie miało miejsce w czerwcu 2004 r. Dzięki kolejnym porozumieniom gwarancje pracy uzyskali także uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Radlinie. W ostatnim porozumieniu, podpisanym 14 maja, nie tylko podtrzymano dotychczasowe ustalenia, ale gwarancjami zatrudnienia objęto również absolwentów technikum, kształcących się w zawodzie mechatronik. Ponadto władze Kompanii na wniosek Starosty Skatuły prolongowały gwarancje zatrudnienia dla najlepszych absolwentów techników rozpoczynających studia wyższe na kierunkach górniczych. Przewidziały też nagrody dla najlepszych uczniów.

Do tej pory gwarancje pracy w kopalniach KW S.A. otrzymało 1769 uczniów szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Wodzisławskiego, z czego w samym tylko roku szkolnym 2012/13 aż  453. Do tej pory w kopalniach Kompanii zatrudnionych zostało ponad 800 absolwentów ZSZ w Wodzisławiu Śl. i ZSP im. Sejmu Śląskiego w Radlinie.

 

Więcej zdjęć – tutaj