Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski planuje uruchomić kolejny ośrodek dla niepełnosprawnych - Powiat Wodzisławski

Powiat Wodzisławski planuje uruchomić kolejny ośrodek dla niepełnosprawnych

W budynku byłego probostwa w Połomi władze Powiatu chcą uruchomić ośrodek wsparcia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Starosta Tadeusz Skatuła i wójt Mirosław Szymanek porozumieli się w sprawie utworzenia w remontowanym budynku starego probostwa w Połomi ośrodka wsparcia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. W zamierzeniu ma być to miejsce uzupełniające obecną ofertę pomocy, ponieważ pomoc w ośrodku znajdą osoby, które ze względu na stopień niepełnosprawności nie mogą w pełni korzystać z rehabilitacji oferowanej w innych placówkach.

Rozmowy dotyczące utworzenia ośrodka toczą się pomiędzy powiatem i gminą od 2010 r. Z inicjatywą jego utworzenia wyszła dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. Irena Obiegły. – W naszym powiecie nie ma miejsca dla osób, dla których oferta warsztatów terapii zajęciowej czy ośrodka „Perła” nie do końca odpowiada ich potrzebom. Gdy więc poszukiwano sposobu na zagospodarowanie podupadającego budynku probostwa zaproponowałam utworzenie ośrodka wsparcia dla takich właśnie osób – mówi Irena Obiegły. Trzy lata temu na przeszkodzie stanęły jednak kwestie finansowe. Remont zabytkowego budynku z początku XIX w. oszacowano na ok. 3 mln zł. – Wspólnie z Kurią w Katowicach, która była właścicielem budynku, a także wójtem Mszany prowadziliśmy rozmowy ze Śląskim Konserwatorem Zabytków w Katowicach, ale okazało się, że nie możemy liczyć na takie pieniądze – wspomina dyrektor PCPR. Od pomysłu więc odstąpiono. Nie na długo jednak. W 2011 r. okazało się, że władze Mszany pozyskały ok. 6 mln zł ze środków unijnych na rewitalizację centrum Połomi i temat powrócił.

Po kilku miesiącach konsultacji z wodzisławskim PCPR, wójt Mirosław Szymanek, doceniając bogate doświadczenie Powiatu w prowadzeniu tego typu ośrodków, a także odpowiedni zasób kadrowy, jakim dysponują powiatowe instytucje pomocy społecznej, zwrócił się 27 lutego br. do Starosty Tadeusza Skatuły o przejęcie tego zadania. Starosta wziął pod uwagę fakt, że przejmując zadanie umożliwi korzystanie z ośrodka mieszkańcom wszystkich gmin powiatu wodzisławskiego i na propozycję wójta przystał. Dzięki temu już 6 marca Zarząd Powiatu zadeklarował gotowość realizacji tego zadania. Warunkiem jest jednak pozyskanie od wojewody środków wystarczających na utworzenie i bieżącą działalność tego ośrodka. – Mamy mało czasu, bo termin składania wniosków o dofinansowanie upływa już 8 marca– mówi Tadeusz Skatuła, który dodaje, że chciałby, aby 1 grudnia ośrodek został otwarty.

Docelowo ośrodek w Połomi ma zapewniać wsparcie w ramach dziennego pobytu 35 osobom z terenu powiatu wodzisławskiego, a pracę w nim znaleźć ma 7 terapeutów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem budynek byłej plebanii zostanie oddany do użytku do końca października, a od grudnia br. funkcjonować w nim będzie kolejna na terenie powiatu wodzisławskiego instytucja wspierająca osoby niepełnosprawne.