Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski najlepszym samorządem w subregionie! - Powiat Wodzisławski

Powiat Wodzisławski najlepszym samorządem w subregionie!

Powiat Wodzisławski jako jedyny samorząd z terenu subregionu zachodniego województwa śląskiego znalazł się w czołówce prestiżowego rankingu prowadzonego przez Związek Powiatów Polskich. W ogólnopolskim zestawieniu zajął wysokie 6. miejsce w kategorii powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców i potwierdził, że należy do ścisłej czołówki krajowej samorządów terytorialnych.

Wśród powiatów z województwa śląskiego w pierwszej dziesiątce rankingu sklasyfikowane zostały aż cztery samorządy. Wyżej od naszego uplasował się tylko Powiat Cieszyński. Niżej uplasował się powiat bielski i zawierciański.

Co ważne, Powiat Wodzisławski jest jedynym samorządem z terenu subregionu zachodniego, który znalazł się w pierwszej dziesiątce rankingu w swojej kategorii. Nie udało się to żadnej gminie, miastu czy miastu na prawach powiatu (Rybnik w rankingu powiatów grodzkich jest 12, a Żory i Jastrzębie-Zdrój ex aequo – 34).

Przypomnijmy, iż Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin prowadzony przez Związek Powiatów Polskich oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Jest też jedynym zestawieniem samorządów zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line.

Eksperci oceniają samorządy według kilkudziesięciu kryteriów dotyczących działań proinwestycyjnych i prorozwojowych, rozwiązań poprawiających jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwoju społeczeństwa informacyjnego i obywatelskiego, umacniania systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, promocji rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, wspierania działań na rzecz gospodarki rynkowej, promocji rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych, współpracy krajowej i międzynarodowej, a także działań promocyjnych. Kolejność w rankingu uzależniona jest m.in. od osiąganych i zgłaszanych na bieżąco zrealizowanych projektów i wyników uzyskanych w ocenianych obszarach działalności.

Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Lista tegorocznych laureatów została zamieszczona na stronie Związku Powiatów Polskich.

Dotychczasowe miejsca Powiatu Wodzisławskiego w rankingu powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców:

• 2012 – 16 miejsce
  • 2013 – 16 miejsce