Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Powiat otrzyma odszkodowanie za zniszczone drogi - Powiat Wodzisławski

Powiat otrzyma odszkodowanie za zniszczone drogi

Władze Powiatu Wodzisławskiego wywalczyły milion złotych odszkodowania za zniszczenia na drogach powiatowych spowodowane budową autostrady A-1. Porozumienie w tej sprawie podpisano w poniedziałek z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz firmą Intercor, która ma dokończyć autostradę A-1 na odcinku Świerklany – Gorzyczki.

Walka o odszkodowanie rozpoczęła się kilka lat temu, gdy okazało się, że ciężarówki dowożące na autostradę sprzęt i materiały zdemolowały niektóre odcinki dróg lokalnych. Naprawienia szkód zaczął się domagać wtedy nie tylko powiat, ale i gminy: Mszana, Godów, Gorzyce i Świerklany. Przez długi okres poprzedni wykonawca autostrady odmawiał jakichkolwiek zadośćuczynień, przerzucając odpowiedzialność na GDDKiA. Ta z kolei wzięła na siebie ciężar wyremontowania za ok. 11,5 mln zł najbardziej uszkodzonej drogi powiatowej – ul. Raciborskiej w Gorzycach, ale po odszkodowanie odsyłała do firmy Alpine. Nie widząc innego wyjścia starosta Tadeusz Skatuła interweniował w tej sprawie u wojewody Zygmunta Łukaszczyka, a ten w instytucjach centralnych. Sprawę dodatkowo skomplikowało opuszczenie przez dotychczasowego wykonawcę placu budowy.

Nowy wykonawca inwestycji, firma Intercor z Zawiercia, porozumiał się z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad i przystąpił do negocjacji w sprawie odszkodowania dla powiatu. Równolegle prowadzono rozmowy z gminami. Ostatecznie ustalono, że firma wpłaci do kasy powiatu milion złotych. – Zgodziliśmy się na tę kwotę, bo uznaliśmy, że w tej „walce” nie może być przegranych i wygranych, przecież chodzi o naszą wspólną sprawę. Poza tym nie ukrywam, że uwzględniliśmy to, że Generalna Dyrekcja wyremontowała nam ul. Raciborską. Sami też nie czekaliśmy i z pieniędzy unijnych za prawie 7 mln zł przebudowaliśmy drogi łączące gminę Godów z A-1 – wyjaśnia starosta.Z kolei dyrektor katowickiego oddziału GDDKiA Ewa Tomala-Borucka podkreśla, że autostrada, której budowa spowodowała tyle trudności, w przyszłości ma samorządom przynieść profity.

Podziękowania za cierpliwość oraz za znoszenie trudów związanych z budową autostrady skierował do władz powiatu i gmin wiceminister Adam Zdziebło, który wziął udział w podpisaniu porozumienia.

Samorządowcy z kolei zwracali uwagę na to, że po wielu latach bezowocnych negocjacji kompromis udało się osiągnąć już kilkanaście dni po przejęciu przez ministerstwo kierowane przez Adama Zdziebłę nadzoru nad instytucjami odpowiedzialnymi za infrastrukturę drogową.

Poniedziałkowe porozumienie kończy spór pomiędzy władzami powiatu a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz wykonawcami autostrady. Stosowne umowy zawarły też władze Świerklan i Gorzyc, a wcześniej – Godowa. Starosta Tadeusz Skatuła deklaruje, że całość wywalczonego odszkodowania zostanie przeznaczone na poprawę stanu dróg powiatowych.