Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Pierwszy w naszym powiecie pokój zagadek już działa - Powiat Wodzisławski

Pierwszy w naszym powiecie pokój zagadek już działa

Nazywa się „Twardy Orzech” i mieści się w Wodzisławiu Śl. Uruchomiło go stowarzyszenie „Razem na Szybiku”, ale swój udział w jego powstaniu ma również Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. Co to takiego? Pierwszy na terenie powiatu escape room, czyli pokój zagadek.

To nowa forma wspólnego spędzania wolnego czasu, która od kilku lat cieszy się coraz większym powodzeniem i zainteresowaniem. Rodzina,  grono przyjaciół, grupa znajomych zostaje zamknięta w pomieszczeniu pełnym zagadek, które należy rozwiązać, by zdobyć kolejne wskazówki, podpowiedzi itd., a w końcu klucz umożliwiający wyjście z pokoju. Oczywiście nie wszystkim uda się wyjść (wtedy z pomocą przychodzi obsługa). Tym większa będzie radość, jeśli ucieczka się powiedzie.

To fascynująca przygoda wymagająca współpracy, połączenia sił, wyzwolenia sprytu, kreatywności i emocji od wszystkich uczestników. – Istotą tej zabawy jest też zapewnienie możliwości „przeniesienia się” na określony czas do „innego świata”, zmierzenia się z przygotowanymi w nim zadaniami, zagadkami, dzięki czemu można zapomnieć o istniejącym świecie, problemach i odprężyć się zarówno umysłowo jak i fizycznie – tłumaczy Danuta Hajok, szefowa Stowarzyszenia „Razem na Szybiku”, które uruchomiło escape room.

„Twardy Orzech” to pierwszy tego rodzaju obiekt na terenie powiatu wodzisławskiego. Mieści się w pomieszczeniach po byłym Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Wodzisławiu Śl. przy ul. Kubsza 28 (obok kawiarni „Ostrawa”). Funkcjonują tam trzy pokoje zagadek: kosmiczny „Gwiezdny pył”, bajecznie kolorowe „Królestwo kwadratu” i intrygująca „Zapomniana kopalnia”. Pokoje adresowane są głównie do dzieci i młodzieży z dorosłymi opiekunami, ale na dobrą zabawę mogą tu liczyć całe rodziny. Pokoje przeznaczone są dla grup 2-5 osobowych w wieku 6-16 lat z opiekunem. Dodatkowo nad zabawą czuwają pracownicy escape roomu, monitorujący przebieg gry. W „Twardym Orzechu” można też zorganizować niewielkie uroczystości, jak urodziny czy imieniny dziecka. Służy do tego specjalny „pokój urodzinowy”. Na miejscu można ponadto kupić wykonane przez członków stowarzyszenia rękodzieło, jak biżuteria czy ozdoby szklane wykonane w pracowni witrażu. Całkowity dochód trafia na działalność pożytku publicznego prowadzoną przez organizację na terenie powiatu.

Zapraszamy do współpracy rodziców, ale również szkoły, świetlice, biblioteki, centra kultury i wszystkie placówki, które cenią sobie niebanalną formę edukacyjnej rozrywki. Nasze pokoje zagadek pobudzają wyobraźnię, kształtują umiejętność logicznego myślenia, odwzorowywania, rozwiązywania rebusów i rymowanych zagadek. Pomagają ćwiczyć pamięć i utrwalać podstawowe wiadomości z zakresu botaniki, algebry, geometrii, astronomii, mineralogii, fizyki. To wszystko dzieje się dzięki scenariuszom gier, opartym na zadaniach manualnych i zabawach słownych, tworzonych przez grafików, autorów pokoi zagadek dla dorosłych, pedagogów i psychologa dziecięcego. W pokojach znajdują się zagadki o różnym stopniu trudności, aby każdy z uczestników zabawy znalazł coś dla siebie – zachęca Hajok.

Oferta wodzisławskiego escape roomu adresowana jest do mieszkańców całego regionu, zwłaszcza że „Twardy Orzech” to jedyna tego rodzaju inicjatywa skierowana do dzieci i młodzieży na terenie tzw. subregionu zachodniego. Najbliższy taki punkt znajduje się w Katowicach.

Swój udział w powstaniu placówki ma również Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. realizujące projekt Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Subregionu Zachodniego (więcej informacji o projekcie można znaleźć tutaj-link). W jego ramach stowarzyszenie „Razem na Szybiku” otrzymało m.in. 40 tys. zł na utworzenie dwóch nowych miejsc pracy.

„Twardy Orzech” jest czynny od wtorku do piątku od 13:00 do 19:00, a w soboty i niedziele – od 10:00 do 19:00. Pokoje rezerwować można pod numerami telefonu: 500 344 414 lub 506 934 767 albo mailem biuro@orzechwodzislaw.pl. Więcej informacji o escape roomie można znaleźć na stronie http://orzechwodzislaw.pl lub facebooku: https://www.facebook.com/orzechwodzislaw/