Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Pierwszy konwent w nowej kadencji - Powiat Wodzisławski

Pierwszy konwent w nowej kadencji

Współpraca gmin i organizacji pracodawców w zakresie tworzenia warunków dla rozwoju przedsiębiorczości powiatu była jednym z tematów spotkania włodarzy gmin z powiatu wodzisławskiego.

Na zaproszenie starosty Tadeusza Skatuły w obradach Konwentu Miast i Gmin Powiatu Wodzisławskiego, które zorganizowane zostały w wodzisławskim Zespole Szkół Ekonomicznych obok Wicestarosty Leszka Bizonia, Członka Zarządu Dariusza Prusa i Przewodniczącego Rady Powiatu Eugeniusza Wali, uczestniczyli prezydent, burmistrzowie, wójtowie i przewodniczący rad z wszystkich gmin powiatu. Na spotkaniu obecna była także dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, przedstawiciele organizacji pracodawców: prezes Izby Gospodarczej, dyrektor Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców oraz prezes Forum Firm Miasta Radlin, a także przedstawiciele lokalnych przedsiębiorców.

Noworoczne spotkanie miało nie tylko formę organizacyjną i zapoznawczą. – Zaplanowałem, aby głównym tematem konwentu była współpraca gmin i pracodawców w zakresie tworzenia warunków do rozwoju przedsiębiorczości, m.in. poprzez promocję terenów inwestycyjnych, tworzenie inkubatorów przedsiębiorczości, promocję przedsiębiorczości wśród młodzieży czy włączania się pracodawców w proces edukacji zawodowej. Inicjatorem tego tematu była Powiatowa Rada Zatrudnienia oraz prezes Izby Gospodarczej, Krzysztof Dybiec – powiedział starosta Tadeusz Skatuła.

O tym, jak przedsiębiorcy widzą rolę gmin w pozyskiwaniu inwestorów i w rozwoju przedsiębiorczości mówił prezes Izby Gospodarczej. – Postulujemy o wspólną promocję gospodarczą, wymianę informacji i pracę dla inwestora oraz o powołanie pełnomocnika zarządu powiatu ds. inwestycji, który będzie miał pełną wiedzę o wszystkich terenach inwestycyjnych w powiecie. Jest to dla nas ważne, abyśmy wspólnie rozpoczęli szukać inwestorów i się nimi opiekować – powiedział Krzysztof Dybiec.

O dualnym kształceniu w rzemiośle mówiła z kolei dyrektor Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców. – Pracodawcy zrzeszeni w naszej organizacji od wielu lat są realizatorami tego kształcenia. Podejmujemy wiele działań, próbujemy rozmawiać ze szkołami, gimnazjami i stąd apel do państwa. Chcemy dotrzeć do szerokiego grona gimnazjalistów i wraz z naszymi pracodawcami pokazywać im, jak powinien wyglądać system dualny. Chcemy zaprezentować te najlepsze praktyki tutaj w naszym powiecie – mówiła Katarzyna Zöllner – Solowska.

Prezes Forum Firm Miasta Radlin przytoczył zaś przykład dobrej współpracy z Górnośląską Agencją Przedsiębiorczości i Rozwoju w Gliwicach, która powstała przy urzędzie miasta. – Myślę, że powołanie takiej agencji pozwoliłoby na ściągnięcie inwestorów na tereny inwestycyjne w naszym regionie – powiedział Bronisław Kostaniuk. Proponował także zorganizowanie targów przedsiębiorczości, na których mogłyby się promować nie tylko firmy, ale również szkoły.

Propozycje, które zostały przedstawione podczas spotkania podsumował starosta Tadeusz Skatuła. Poprosił włodarzy o ich przemyślenie, gdyż w jego opinii powiat jest gotowy wziąć częściowo ciężar obowiązków na siebie w tym zakresie, ale za przyzwoleniem wszystkich gmin. – Nie wyobrażam sobie, że my jak powiat moglibyśmy reprezentować wasze interesy bez waszej zgody i bez waszego zaangażowania – zaznaczył starosta.

W trakcie dyskusji padła propozycja powołania zespołu złożonego z przedstawicieli urzędów odpowiedzialnych za współpracę z inwestorem. Włodarze, na prośbę starosty, mają oddelegować osoby ze swoich urzędów do pracy w tym zespole, który będzie działał przy starostwie powiatowym.

Podczas konwentu starosta przedstawił zgromadzonym również ogólne plany i priorytety powiatu do realizacji w tej kadencji. Są nimi m.in. poprawa stanu infrastruktury drogowej wspólnie z gminami, usprawnienie komunikacji i transportu zbiorowego na terenie powiatu, zrównoważenie gospodarki finansowej szpitali czy optymalizacja funkcjonowania oświaty. Poinformował także o planach poszerzenia oferty edukacyjnej powiatu poprzez starania o utworzenie szkoły artystycznej dla absolwentów szkół podstawowych.

Ustalono również, że posiedzenia Konwentu odbywać się będą regularnie w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. I tak najbliższe posiedzenie zaplanowano na 2 lutego w Urzędzie Stanu Cywilnego w Rydułtowach.