Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Ostrzeżenie o silnym wietrze i opadach marznącego deszczu - Powiat Wodzisławski

Ostrzeżenie o silnym wietrze i opadach marznącego deszczu

Według aktualnej prognozy IMGW porywy wiatru w dniu jutrzejszym osiągną na Wybrzeżu 100 km/h, w Tatrach 120 km/h, a w Sudetach do 140 km/h. W głębi kraju wiać będzie w porywach do 80 km/h.

Należy przygotować się na zagrożenia związane z uszkodzeniami sieci energetycznych oraz budynków i infrastruktury. Silny wiatr może powodować zawieje i zamiecie śnieżne skutkujące utrudnieniami komunikacyjnymi. Dziś wieczorem i w nocy IMGW zapowiada również opady marznącego deszczu powodujące gołoledź.

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE

· Od jutra do niedzieli porywy wiatru mogą osiągać 90 km/h na południowym zachodzie kraju, 100 km/h na Wybrzeżu, w szczytowych partiach Sudetów do 140 km/h, a w Tatrach do 120 km/h. Na pozostałym obszarze kraju nie przekroczą 80 km/h.

· W strefie brzegowej silne porywy wiatru do 8 w skali B (75 km/h) spowodować mogą sztorm.

· IMGW przewiduje wydanie w dniu jutrzejszym ostrzeżeń meteorologicznych o silnym wietrze – 1 stopnia dla zachodniej części kraju oraz 2 stopnia dla Wybrzeża.

· Opady marznącego deszczu skutkujące utrudnieniami komunikacyjne oraz uszkodzeniami sieci energetycznych wystąpić mogą na obszarze województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, opolskiego, śląskiego (subregion Jurajski i centralny), małopolskiego (subregion północny) oraz w Kotlinie Kłodzkiej.

· Zawieje i zamiecie śnieżne powodować mogą zagrożenie na obszarze województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego (subregion południowy) oraz śląskiego (Beskid Śląski i Żywiecki).

· Konieczne jest przygotowanie się do działań mających na celu ograniczenie skutków groźnych zjawisk meteorologicznych.