Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Ostrzeżenia o nawałnicach, powodzi i innych zagrożeniach w telewizji i na ekranie telefonu - Powiat Wodzisławski

Dzięki Regionalnemu Systemowi Ostrzegania od 1 stycznia br. każdy, kto ma dostęp do internetu, telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację na telefon komórkowy (smartfon), może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach czy klęskach żywiołowych.

Komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania można zobaczyć w programach Telewizji Polskiej: w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 w programach regionalnych. Najistotniejsze z nich pojawiają się na specjalnym pasku na ekranie telewizora. Wszystkie komunikaty dostępne są na stronach telegazety w programach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia od str. 190, natomiast w TVP Regionalnej od str. 430. Ostrzeżenia dostępne są także na stronach internetowych urzędów wojewódzkich. Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych dostępnej w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (odpowiednio: Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

Jak to działa

Komunikat generuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, a następnie ostrzeżenie pojawia się:
• na stronach internetowych urzędów wojewódzkich;
• w TVP Regionalnej (telegazeta od str. 430, platforma hybrydowa, napisy DVB), a także w telegazecie w programach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia (od str. 190);
• w aplikacji mobilnej (systemy operacyjne Android, iOS, WindowsPhone).

Na ekranie telewizora

Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli łączącej telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.

W smartfonie

Bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

Regionalny System Ostrzegania od początku 2015 roku wygenerował ponad 1200 powiadomień i ponad 260 ostrzeżeń. Do końca kwietnia aplikacja mobilna RSO miała ponad 100 tys. pobrań. Komunikaty przekazywane przez system dotyczyły przede wszystkim: ostrzeżeń meteorologicznych (np. silny wiatr, burze, oblodzenie), hydrologicznych (np. stany wodowskazów), informacji drogowych (np. korki, remonty, objazdy) czy protestów społecznych. W drugiej połowie roku wprowadzona zostanie również opcja informowania o regionalnych zagrożeniach poprzez sms-y.

Materiały i poradniki do pobrania:
Alarmowanie i ostrzeganie (plik PDF, 571 KB)
Burze (plik PDF, 1544 KB)
Ewakuacja (plik PDF, 1529 KB)Po powodzi (plik PDF, 1546 KB)
Przed powodzią (plik PDF, 1536 KB)
Upały (plik PDF, 1545 KB)
W sytuacji zagrożenia powodziowego (plik PDF, 1565 KB)
W trakcie powodzi (plik PDF, 1542 KB)
Wichury (plik PDF, 1530 KB)