Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Orkiestra KWK Anna w doborowym towarzystwie świętowała 90-lecie - Powiat Wodzisławski

Orkiestra KWK Anna w doborowym towarzystwie świętowała 90-lecie

Koncert światowej sławy trębacza Vlado Kumpana uświetnił uroczystość jubileuszu 90-lecia orkiestry KWK Anna.

W ostatnią sobotę w Rydułtowskim Centrum Kultury miał miejsce wyjątkowy koncert. Z okazji jubileuszu 90 lecia istnienia orkiestry i 10 lecia działalności Fundacji  Muzycznej Orkiestry  KWK Anna im. Wiktora Kamczyka wystąpił arcymistrz trąbki Vlado Kumpan wraz ze swoim zespołem. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął starosta wodzisławski Tadeusz Skatuła.

Vlado Kumpan stale koncertuje w Niemczech, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Włoszech czy Austrii, a swoistym certyfikatem gwarantującym najwyższy poziom muzycznego kunsztu był występ na jednej z najbardziej prestiżowych scen świata – w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Artysta jest widoczny w wielu zachodnich stacjach telewizyjnych. Wśród krytyków Vlado uchodzi na jednego z najlepszych trębaczy na świecie.

W sobotni wieczór wieczór sala RCK w Rydułtowach wypełniła się po brzegi. Trzeba było nawet dostawić krzesła, aby umożliwić udział w koncercie wszystkim chętnym. Jak mówi Adam Bober, obecny dyrygent orkiestry KWK Anna, w imprezie wzięło udział wiele osób z dalszych stron naszego kraju, np. ze Szczecina, Wrocławia czy Opola, a także z Czech i Niemiec. – Sukces przerósł nasze oczekiwania.  Widać, że w naszym regionie są warunki do promowania muzyki na najwyższym światowym poziomie graną na żywo – cieszy się dyrygent. – Budująca była zwłaszcza obecność wielu młodych ludzi, którzy na kolejne utwory reagowali szczególnie żywiołowo. Na tym m.in. polega mistrzostwo wielkich muzyków, których poza artystycznym kunsztem cechuje jeszcze łatwość nawiązania kontaktu z odbiorcą – dodaje Bober.

Koncert trwał prawie trzy godziny, a publiczność domagała się kolejnych „bisów”. Kiedy na koniec zabrzmiało słynne „Hey Jude” zespołu The Beatles wszyscy na stojąco śpiewali, podrygując, a co niektórzy nawet tańcząc. Sam Vlado był zachwycony publicznością. Impreza była również wspaniałą promocją naszego regionu. – Jak zauważali niektórzy goście, ten rejon kraju raczej nie kojarzy się z wielkimi wydarzeniami kulturalnymi, a to właśnie w powiecie wodzisławskim został zorganizowany koncert, którego zazdrościli mieszkańcy wielkich miast – z dumą podkreśla Adam Bober.

Tekst i foto: A. Bober (opr. BPR)