Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Organizacje pozarządowe zaprezentowały się na wodzisławskim rynku - Powiat Wodzisławski

Organizacje pozarządowe zaprezentowały się na wodzisławskim rynku

W sobotę, 6 września 2014 r. po raz drugi odbył się w Wodzisławiu Śląskim „Festiwal Organizacji Pozarządowych”. W tegorocznej edycji święta organizacji pozarządowych udział wzięły 24 podmioty ekonomii społecznej działające na terenie powiatu wodzisławskiego.

Prezentacje artystyczne, pokazy, wystawy, działania warsztatowe dostępne w tym dniu na wodzisławskim rynku dowiodły różnorodności tematycznej działań podejmowanych przez lokalne stowarzyszenia oraz ich dużego potencjału.

Licznie przybyli mieszkańcy powiatu wodzisławskiego mieli okazję zobaczyć występy Zespołu Pieśni i Tańca „Vladislavia” wspieranego przez Stowarzyszenie „Vladislavia” oraz zespołów „Czelodka”, „Rzuchowianki” i” Miłośnicy TMR” działających przy Towarzystwie Miłośników Rydułtów. Z kolei grupa „Korelacje” zaprezentowała swoje umiejętności aktorskie w kilku  scenkach humorystycznych.

Spore emocje wzbudzały pokazy sztuk walk Kung Fu Wushu w wykonaniu członków Stowarzyszenia Dalekowschodnich Sztuk Walki Tao, a także warsztaty udzielania pomocy przedmedycznej  przygotowane przez strażaków z OSP w Biertułtowach. Osoby zainteresowane mogły wsiąść do wozu strażackiego czy zapoznać się ze sprzętem, którym posługują się strażacy podczas akcji ratowniczych. Dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Grupa Motocyklowa Hanysy możliwa była również przejażdżka motorem po wodzisławskim rynku.

Stowarzyszenie Razem na Szybiku przygotowało dla najmłodszych eko-warsztaty plastyczne, w ramach których wspólnie ozdabiano kartki okolicznościowe, malowano kartonowe domki  i dyskutowano na temat ekologicznego stylu życia.

Spółdzielnia Socjalna „Najlepśnikarnia” przygotowała degustację naleśników, natomiast przedstawiciele Stowarzyszenia Nasi mieszkańcy.pl częstowali jabłkami. Podobnie jak w ubiegłym roku, wszyscy biorący udział w przedsięwzięciu zostali poczęstowani festiwalową grochówką.

W tegorocznym Festiwalu Organizacji Pozarządowych zaprezentowały się organizacje:

Towarzystwo Miłośników Rydułtów, Wodzisławskie Stowarzyszenie Amazonek, Fundacja „FENIX –Powstań do życia”, Stowarzyszenie „Vladislavia”, Polski Związek Niewidomych w Wodzisławiu Śl., Stowarzyszenie „Baszta”, Radlińskie Towarzystwo Kulturalne, Fundacja „Wspólnota Dobrej Woli”, Miejski Klub Honorowych Dawców Krwi w Wodzisławiu Śl., Miejskie Koło Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Wodzisławiu Śl., Caritas Archidiecezji Katowickiej Warsztat Terapii Zajęciowej Św. Hiacynta i Franciszek, Warsztat Terapii Zajęciowej w Gorzycach,  Ochotnicza Straż Pożarna z Biertułtów, Stowarzyszenie Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stowarzyszenie Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”, Nasi Mieszkańcy.pl, Towarzystwo Entuzjastów Kolei, Stowarzyszenie Dalekowschodnich Sztuk Walki Tao, Stowarzyszenie na rzecz zwierząt-Koty, Psy i My, Stowarzyszenie „Razem na Szybiku”, Stowarzyszenie „Razem Raźniej”, Stowarzyszenie „Fotobalans”, Spółdzielnia Socjalna „Najlepśnikarnia” oraz Stowarzyszenie Grupa Motocyklowa „Hanysy”.

„Festiwal organizacji pozarządowych” zorganizowało Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim w ramach projektu „Inkubator Ekonomii Społecznej Subregionu Zachodniego” współfinansowanego przez Unię Europejska w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zdjęcia: Stowarzyszenie „Fotobalans”

Więcej zdjęć – galeria na facebooku