Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Ważne. Od 1 marca zmiany w szpitalu - Powiat Wodzisławski

Ważne. Od 1 marca zmiany w szpitalu

Jak informuje dyrekcja Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim, zgodnie z ustalonym i szeroko konsultowanym planem medycznym, od 1 marca nastąpi połączenie niektórych oddziałów szpitalnych. Dotyczy to oddziałów jednoimiennych, czyli takich, które do tej pory funkcjonowały równolegle zarówno w Wodzisławiu Śląskim, jak i w Rydułtowach.

szpital w Wodzisławiu Śl.

Połączone zostaną oddziały Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Chirurgii Ogólnej, Ginekologiczno-Położnicze oraz Neonatologiczne. Lokalizacje połączonych oddziałów znajdą się w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim. Nie oznacza to jednak, że szpital w Rydułtowach przestanie funkcjonować. Jak podkreśla dyrekcja PPZOZ, po połączeniu wymienionych wcześniej oddziałów w budynku głównym szpitala w Rydułtowach zostaną rozpoczęte prace adaptacyjne w celu wprowadzenia tam Oddziałów Chorób Wewnętrznych, na bazie których utworzone będzie docelowo Centrum Leczenia Wieku Podeszłego. Dla zapewnienia kompleksowej opieki na miejscu powstanie też Oddział i Zakład Rehabilitacji Leczniczej.

W trosce o dobre poinformowanie wiadomość o zmianach w lokalizacji oddziałów została szeroko przekazana do wszystkich stosownych jednostek, w tym m.in. do służb zarządzania kryzysowego, pogotowia i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej na terenie powiatu wodzisławskiego. Stosowną informacje przekazują też mieszkańcom Izby Przyjęć w wodzisławskim i rydułtowskim szpitalu. Powiadomione zostały również władze samorządowe miast i gmin powiatu oraz miejscowości przyległych, z których pacjenci również korzystają z opieki szpitalnej w powiecie wodzisławskim.

Warto przypomnieć, że rozpoczęte przekształcenia są konieczne dla dalszego funkcjonowania szpitala i dostosowania jego struktury do obecnych wymogów. Łączenie oddziałów jest wynikiem realizacji planu medycznego, który był szeroko omawiany i popierany m.in. wśród lokalnych samorządów i pracowników powiatowych szpitali. Celem programu medycznego jest przeprowadzenie restrukturyzacji i zapewnienie dalszej działalności szpitali oraz ich rozwoju oraz wzbogacenia o nowe specjalności medyczne. Podążając za trendami wynikającymi z prognozy demograficznej dla regionu oraz statystyki epidemiologicznej województwa śląskiego, Szpital w Rydułtowach będzie też ukierunkowany na rozwój usług zdrowotnych dla powiększającej się grupy osób starszych. Program przyjęto jednogłośnie na sesji Rady Powiatu Wodzisławskiego 25 listopada 2016 r. Jak zapewnia dyrekcja PPZOZ, ani stan zatrudnienia, ani dostępność usług medycznych dla pacjentów nie ulegnie zmianie. Można mówić wręcz o docelowej poprawie standardów leczenia, ponieważ np. w Wodzisławiu Śląskim jeszcze w tym roku ma powstać nowy blok operacyjny. Przeprowadzona też będzie modernizacja Traktu Porodowego i Oddziału Ginekologicznego, a także modernizacja Oddziału Pediatrycznego w Rydułtowach.

Dla wsparcia działań PPZOZ w samym tylko roku 2017 Powiat Wodzisławski przeznaczył 6,5 mln złotych na inwestycje w szpitalach w związku z ich dostosowaniem do aktualnych wymogów.

Reasumując. Docelowo szpital w Wodzisławiu Śląskim będzie szpitalem o profilu zabiegowym, specjalizującym się m.in. w: chirurgii górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, chirurgii onkologicznej, chirurgii chorób kobiecych, leczeniu chorób układu krążenia (udary, wylewy) na bazie Oddziałów Chorób Wewnętrznych i Oddziału Neurologicznego. Bogate zaplecze Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej zapewni pacjentom kontynuację leczenia szpitalnego.

Szpital w Rydułtowach będzie szpitalem o profilu zachowawczym, ukierunkowanym na usługi zdrowotne dla osób starszych, udzielane m.in. w: Centrum Leczenia Wieku Podeszłego, Oddziale Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Geriatrycznym i  Pododdziałem Kardiologicznym