Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski O problemach samorządów na konwencie starostów - Powiat Wodzisławski

O problemach samorządów na konwencie starostów

Brak finansowego wsparcia dla budowy dróg lokalnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 był głównym tematem obrad Konwentu Starostów Śląskich z udziałem marszałka województwa Wojciecha Saługi. Obrady odbyły się w Starostwie Powiatowym w Bieruniu. Starostę wodzisławskiego reprezentował członek zarządu powiatu – Dariusz Prus.

Wprowadzeniem do tematu była prezentacja dokonana przez Małgorzatę Staś, dyrektor Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Przystępując do negocjacji RPO WSL 2014-2020 Zarząd Województwa Śląskiego przekazał Komisji Europejskiej projekt dokumentu, w którym zawarte były wyjściowe propozycje dotyczące podziału środków finansowych, w tym również na inwestycje na drogach powiatowych. Ogólnie na drogi zaplanowana została kwota 411 mln euro, z czego 360 mln euro na drogi wojewódzkie, a 51 mln na drogi powiatowe. Podczas negocjacji Komisja Europejska nie uwzględniła postulatów Zarządu Województwa dotyczących dróg powiatowych. Zrezygnowała ze wsparcia dróg lokalnych i postawiła na inwestycje na drogach wojewódzkich oraz na podniesienie warunków wykonywania regionalnych przewozów pasażerskich (linie kolejowe i tabor), na podniesienie atrakcyjności transportu publicznego dla pasażerów.

Starostowie wskazywali na skutki, jakie to powoduje. Brak lub kiepski stan dróg lokalnych uniemożliwia aktywizację gospodarczą nowych terenów, ogranicza komunikację lokalną (dojazdy do mniejszych miejscowości, do miejsc pracy, nauki, placówek służby zdrowia i kultury, do miejsc wypoczynku, do instytucji publicznych itp.). Niestety, nie ma możliwości renegocjacji z Komisją Europejską przyjętych ustaleń. Konieczne jest znalezienie innych źródeł i mechanizmów finansowania dróg powiatowych.

Województwo Śląskie dysponuje w ramach RPO WSL 2014-2020 kwotą 3,5 mld euro. W podziale tych środków uczestniczy kilka instytucji w regionie. Poza Zarządem Województwa i partnerstwami ZIT/RIT, powierzone zadania będą realizowały dwie instytucje: Śląskie Centrum Przedsiębiorczości i Wojewódzki Urząd Pracy. Śląskie Centrum Przedsiębiorczości otrzyma 352,7 mln euro na wsparcie przedsiębiorstw realizujących projekty z obszaru badań, rozwoju i innowacji oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych. Wojewódzki Urząd Pracy na wsparcie rynku pracy i wzmocnienie potencjału adaptacyjnego regionalnych kadr otrzyma natomiast 375,5 mln euro.

Materiał i zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Bieruniu