Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Nowy sprzęt na potrzeby Powiatowego Magazynu Zarządzania Kryzysowego - Powiat Wodzisławski

Nowy sprzęt na potrzeby Powiatowego Magazynu Zarządzania Kryzysowego

Kolejny specjalistyczny sprzęt trafił na wyposażenie Powiatowego Magazynu Zarządzania Kryzysowego. Jest to kamera termowizyjna o wartości 43 tys. zł, której zakup w całości sfinansowało Starostwo Powiatowe. Sprzęt został przekazany wodzisławskim strażakom i to przez nich będzie wykorzystywany podczas akcji ratowniczych.

Zakupiona kamera termowizyjna pozwoli strażakom w sposób bezpieczny i wygodny poruszać się po zadymionych pomieszczeniach oraz wyraźnie zauważyć przedmioty o zwiększonej temperaturze  w stosunku do otoczenia. Jest w stanie zobaczyć źródło ognia np. nagrzaną ścianę, a także może zauważyć osobę poszkodowaną – człowieka, który znajduje się w pomieszczeniu objętym pożarem. Przy pomocy kamery strażacy są w stanie stwierdzić, gdzie znajduje się punkt najgorętszy, czyli przypuszczalnie ognisko pożaru.

Kamera ma możliwość pracy do 4 godzin w temperaturze od -40°C do +1000°C. Posiada wszystkie wymagane certyfikaty, m.in. gwarantujące najwyższy poziom bezpieczeństwa i niezawodności w środowisku potencjalnie wybuchowym. Kamera jest bardzo lekka, co pozwala na obsługę jedna ręką.

Po dokładnym rozeznaniu najpilniejszych potrzeb, Starostwo Powiatowe cyklicznie dokonuje zakupu sprzętu, który nie zalega na magazynowych półkach Powiatowego Magazynu Zarządzania Kryzysowego, lecz przekazywany jest do użytku jednostkom. Pozwala to na praktyczne sprawdzenie jego przydatności, bieżącą konserwację i utrzymanie w pełnej gotowości do użytku. W ostatnim czasie powiatowy magazyn został uzupełniony o detektor prądu przemiennego, który pozwala na wczesne ostrzeżenie o wysokim napięciu przemiennym. Sprzęt został zakupiony ze środków Starostwa Powiatowego. Ponadto, z pieniędzy przekazanych przez gminę Mszana zostały zakupione trzy pilarki o łącznej wartości ok. 7 tys. zł.